Znaczenie oceny poziomów metali ciężkich w płynach biologicznych i materiałach alternatywnych u pacjentów z rakiem płaskonabłonkowym w obrębie głowy i szyi
Choroby nowotworowe jako wyzwanie medyczne
Choroba nowotworowa jest jednym z najczęstszych problemów współczesnego społeczeństwa. Stanowi jedną z głównych przyczyn zgonów w krajach rozwijających się i wysoko rozwiniętych. Leczenie nowotworów jest kosztowne i problematyczne, ze względu na początkowo bezobjawowy przebieg oraz szybki rozwój procesu patologicznego po wyjściu z okresu utajenia. Nowotwory głowy i szyi to choroba, której nie poświęcano dotychczas wiele uwagi. W ostatnich latach wzrosło jednak zainteresowanie tymi schorzeniami ze względu na rosnącą liczbę zachorowań.
Sprawdź inne artykuły z kategorii CHIRURGIA I IMPLANTOLOGIA.
W 2010 roku w Polsce zarejestrowano 140 564 zachorowań na nowotwory złośliwe. Nowotwory głowy i szyi stanowią szósty najczęściej występujący typ nowotworów na świecie. Początkowo bezobjawowy przebieg choroby nowotworowej powoduje, że pomimo postępu, jaki odnotowano w diagnostyce oraz leczeniu skojarzonym, przeżywalność pięcioletnia u pacjentów kształtuje się na poziomie 50% (1, 2). Problemem jest brak wystarczająco czułych testów, brak odpowiedniej profilaktyki oraz brak wyodrębnienia grup zwiększonego ryzyka.
Współczesna medycyna poszukuje ciągle nowych, prostych metod diagnostycznych, które umożliwią określenie skłonności do rozwoju, progresji oraz ewentualnej wznowy procesu onkologicznego. Szacuje się, że wczesne wykrycie choroby poparte odpowiednim leczeniem może spowodować wzrost przeżywalności wśród chorych do 80-90%.
W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, obserwuje się nowe zjawisko określane jako „fenomen epidemiologiczny”. Jest to wzrost liczby nowych zachorowań na nowotwory głowy i [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!