Znaczenie oceny poziomów metali ciężkich w płynach biologicznych i materiałach alternatywnych u pacjentów z rakiem płaskonabłonkowym w obrębie głowy i szyi
Biologiczna rola metali ciężkich i innych pierwiastków
Pierwiastki pełnią w organizmie człowieka bardzo ważną rolę. Wchodzą w skład i stabilizują związki chemiczne i struktury komórkowe, biorą udział w aktywacji systemu redoks oraz wpływają na przebieg wielu procesów fizjologicznych. Spełniają one jednak swoją pozytywną funkcję tylko w określonych stężeniach (6).
Mikro- i makroelementy to niezbędne składniki zapewniające prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Do mikroelementów zaliczamy: miedź, cynk, żelazo, fluor, jod, mangan, chrom (III), selen, molibden i kobalt. Ich dzienne zapotrzebowanie wynosi poniżej 100 mg, a w organizmie występują one w stężeniu mniejszym niż 0,01%. Z kolei zapotrzebowanie dzienne na makroelementy wynosi powyżej 100 mg, a ich zawartość u człowieka sięga powyżej 0,01%. Zaliczamy do nich: magnez, fosfor, wapń, sód, potas i chlor (7).
Kup prenumeratę czasopisma "TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny" na dlaspecjalistow.pl.
Zachwianie proporcji pomiędzy poszczególnymi mikro- i makroelementami może prowadzić do zaburzeń fizjologicznych (8).
W organizmie występują również pierwiastki obojętne (które nie pełnią istotnej roli w przebiegu reakcji metabolicznych) oraz pierwiastki toksyczne, które nawet w niewielkim stężeniu indukują liczne zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, w tym również zaburzenia potencjalnie prowadzące do aktywowania procesu kancerogenezy.
Metale ciężkie to pierwiastki o gęstości > 4,5 g/cm3, które w reakcjach chemicznych wykazują tendencję do oddawania elektronów, tworząc kationy. Do tej grupy zaliczane [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!