Prawidłowe przygotowanie stanowiska pracy do leczenia endodontycznego
Narzędzia do wypełniania kanału
Do kondensacji ćwieków gutaperkowych w kanale stosujemy zarówno upychacze (ang. pluggers), jak i rozpychacze (ang. spreaders), które powinniśmy przygotować w asortymencie rozmiarów od 15 do 40 wg ISO.
Niezależnie od rodzaju stosowanych instrumentów endodontycznych każdy z nich powinien być zaopatrzony w ogranicznik (and. endostops). Służy on do zaznaczania długości roboczej narzędzi. W przypadku pracy narzędziami NiTi zalecane jest korzystanie z endostoperów odrywanych, które umożliwiają kontrolę liczby użycia. Przygotowując stanowisko pracy, należy zwrócić uwagę, czy ograniczniki są równo nasunięte na instrumenty kanałowe. Skośne ich umieszczenie może prowadzić do braku dokładności w określaniu długości roboczej.
Nowoczesne instrumentarium powinno zawierać linijkę endodontyczną, za pomocą której można dokonać pomiaru w milimetrach narzędzia wprowadzanego do jamy ustnej. Konstrukcja linijki umożliwia unieruchomienie instrumentu, co ma duży wpływ na dokładność wykonywanego pomiaru. W czasie pracy należy korzystać z jednej linijki, gdyż z własnego doświadczenia wiem, że wartość zaznaczona za pomocą jednego przyrządu pomiarowego nie zawsze pokrywa się z wartością uzyskaną z wykorzystaniem drugiego. Przygotowując stanowisko, nie należy zapominać o środkach poślizgowych – lubrykantach. Preparaty te nadają narzędziom podczas pracy w kanale potrzebny poślizg, ułatwiają pracę oraz chronią instrumenty przed zaklinowaniem i złamaniem.
Na rynku dostępne są specjalne pojemniki (tzw. endoboksy), wykorzystywane do segregacji, sterylizacji i przechowywania różnego rodzaju instrumentów kanałowych (fot. 3). Zastosowanie endoboksów umożliwia przejrzyste rozmieszczenie narzędzi. Dzięki temu nie tracimy czasu na poszukiwanie [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!