Prawo pacjenta do prywatności a kształcenie lekarzy
TITLE: Patient’s right to privacy and the education of doctors
Słowa kluczowe: prywatność pacjenta, tajemnica lekarska, edukacja lekarzy
Streszczenie: Autorka stara się odpowiedzieć na pytanie, czy decydując się na leczenie w klinice lub szpitalu uniwersyteckim, musimy liczyć się z tym, że podczas udzielania świadczeń zdrowotnych mogą być obecni studenci.
Key words: patient privacy, medical secret, medical education
Summary: The author tries to answer the question, if when opting for treatment in a clinic or hospital we have to reckon that during the provision of health care services, there may be students present.
Widok człowieka w „białym fartuchu”, szczególnie w szpitalu, nikogo nie dziwi. Podczas hospitalizacji pacjenci są nie tylko przyzwyczajeni do obecności tzw. „białego personelu”, ale nawet oczekują codziennych wizyt lekarza, który informuje ich o stanie zdrowia i dalszej diagnostyce. Bez wątpienia w relacji lekarz – pacjent ogromne znaczenie ma wzajemne zaufanie.
Pacjent z ufnością powinien powierzyć lekarzowi swoje zdrowie, a nawet życie. To lekarzowi winien powiedzieć o swoich problemach zdrowotnych, samopoczuciu, a także okolicznościach swojego życia, które mogą stanowić podłoże choroby. Lekarz z kolei, posiadając wiedzę medyczną, doświadczenie i odpowiednie instrumenty, może odpowiedzieć na pytania dotyczące stanu zdrowia, rokowań, metod diagnostycznych i leczniczych. Niestety w sytuacji, kiedy człowiek zmuszony jest korzystać z pomocy lekarza, zazwyczaj jest [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!