Ratowanie korzeni oraz przywracanie funkcji uzębienia i uśmiechu / Saving the roots and restoring the function of dentition and the smile
Bardzo często w codziennej praktyce spotyka się pacjentów, u których zawodzą stare uzupełnienia protetyczne. Największy problem powstaje w sytuacji, gdy ząb filarowy ulega destrukcji pod wpływem zmian próchnicowych, a zdrowa struktura zęba znajduje się znacznie poniżej poziomu tkanek miękkich. Jednym z rozwiązań jest ekstrakcja zniszczonych zębów i wszczepienie w ich miejsce implantów, ale jest to procedura bardziej inwazyjna, bardziej czasochłonna i droższa. Musimy również pamiętać, że zwykle pacjenci mają wiele różnych problemów, wobec czego trzeba zbilansować koszty przywrócenia pełnej funkcji uzębienia.
W niniejszym artykule opiszemy procedury i materiały zastosowane do odbudowy kilku zębów na wkładach koronowo-korzeniowych u pacjenta, który wymagał usunięcia starych mostów z górnego łuku zębowego.
Opis przypadku
53-letni pacjent został poddany leczeniu z powodu zniszczonych mostów w górnym łuku zębowym. Zdjęcie panoramiczne ujawniło kilka nieprawidłowości w zakresie zębów filarowych. Obecny był nasilony stan zapalny dziąseł otaczających uszkodzone mosty, ze znacznym krwawieniem podczas badania sondą. Zęby 12, 11 i 22 wykazywały rozległe ubytki próchnicowe, sięgające poniżej poziomu dziąsła, i wymagały wydłużenia korony klinicznej. Zęby 16, 12, 11 i 22 wymagały powtórnego leczenia endodontycznego z powodu zmian okołowierzchołkowych.
Pierwszym krokiem po usunięciu mostu z zębów przednich było wykonanie wydłużenia korony klinicznej, aby wyłonić ponad dziąsło co najmniej 1,5-2 mm zdrowej zębiny w celu uzyskania optymalnego „efektu obręczy” i stworzenia bardziej zadowalającej architektury dziąsła. Kiedy ząb jest odbudowany na wkładzie koronowo-korzeniowym, retencyjne działanie [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!