Rentgenodiagnostyka odbiorników
Nowa myśl techniczna znajduje odzwierciedlenie na gruncie diagnostyki obrazowej. Konwencjonalne rozwiązania w obrazowaniu radiologicznym, mam tu na myśli zdjęcia na kliszy rentgenowskiej, powoli odchodzą w zapomnienie i są sukcesywnie zastępowane nowymi technologiami.
W dobie bezprzewodowego przesyłu informacji te zapisane w różnego rodzaju formatach cyfrowych pozwalają na swobodne i szybkie przesyłanie danych tekstowych oraz obrazów w dowolne miejsce na ziemi z odbiornika do odbiornika. Niewątpliwie ważne stało się minimalizowanie dawki promieniowania, jaką dostarczamy pacjentowi w trakcie badania radiologicznego, i tu technika znalazła skuteczne rozwiązanie – radiologię cyfrową. Ponadto błona rentgenowska jako odbiornik obrazu wymaga obróbki chemicznej (stosowne odczynniki chemiczne) oraz dostarcza jedynie nieruchomego obrazu, którego nie można poddawać analizie czy obróbce graficznej tak jak w przypadku obrazów uzyskanych w technologii cyfrowej. Zatem wprowadzenie technik komputerowych w rentgenodiagnostyce daje przede wszystkim możliwość minimalizacji dawki promieniowania, a poza tym sposobność gromadzenia uzyskanych obrazów, przetwarzania ich w dowolny sposób w różnych programach do tego celu dedykowanych, jak również przesyłu do innych odbiorników. Technologie cyfrowe skracają również czas oczekiwania na zdjęcie.
Przeczytaj wszystkie artykuły z kategorii BADANIA INTERDYSCYPLINARNE
Obrazowanie cyfrowe
Do technologii cyfrowego obrazowania zaliczamy radiografię cyfrową bezpośrednią (PSP i CCD) oraz radiografię cyfrową pośrednią (cyfrowa obróbka obrazów utrwalonych na błonie rentgenowskiej, cyfrowa radiografia subtrakcyjna).
Postęp technologiczny dostarczył również nowych technik pozyskiwania samego obrazu, co [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!