Resilon i Epiphany kontra gutaperka i uszczelniacze epoksydowe
Do materiałów stosowanych w leczeniu endodontycznym jako rdzeń (core materials) należą gutaperka i Resilon. Ćwieki gutaperkowe ze względu na brak zdolności do chemicznego łączenia się z tkankami zęba muszą być stosowane w połączeniu z materiałami uszczelniającymi. Dodatkowo uszczelniacze muszą być na tyle płynne, aby łatwo wypełniały zachyłki oraz kanaliki zębinowe niemożliwe do wypełnienia przez materiał w postaci rdzenia. Ćwieki Resilonowe z kolei mają zdolności adhezji do zębiny. Resilon w swoim składzie chemicznym zawiera polimer termoplastyczny na bazie alifatycznego poliestru – polikaprolakton pochodzenia organiczngo. Składnikami nieorganicznymi są: bioaktywne szkło, tlenochlorek bizmutu, a także dwumetakrylany, dzięki którym Resilon łączy się chemicznie z uszczelniaczami o zbliżonym składzie. Środkiem kontrastowym jest siarczan baru. Resilon występuje pod postacią ćwieków standaryzowanych według norm ISO oraz peletek w metodzie iniekcyjnej systemu Obtura. Ze względu na duże podobieństwo do gutaperki nazywany jest resiperką [2, 3].
Epiphany należy do podwójnie wiążących uszczelniaczy na bazie żywic. W skład części organicznej wchodzą: mieszanina BisGMA, etylooksylowany BisGMA, hydrofilowe metakrylany, a części nieorganicznej: wodorotlenek wapnia, siarczan baru i krzemionka. Materiał wiąże w ciągu 24 godzin lub w ciągu 40 sekund (jeśli używane jest światło lampy polimeryzacyjnej). Skurcz polimeryzacyjny materiału wynosi 1-2% [1].
Resilon i Epiphany – właściwości
Resilon i Epiphany mogą być stosowane do wypełniania kanałów metodami na zimno (metoda jednego ćwieka, metoda bocznej kondensacji zimnej gutaperki, a także metoda wypełniania „płynną” gutaperką na zimno), jak również metodami termoplastycznymi (metoda bocznej [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!