Z troski o pacjenta ortodontycznego. Rola higienistki stomatologicznej w kompleksowym leczeniu ortodontycznym
Na przestrzeni ostatnich lat można zaobserwować duży wzrost zainteresowania leczeniem ortodontycznym. Ma na to wpływ coraz większa świadomość pacjentów dotycząca zdrowia jamy ustnej i niewątpliwie dynamiczny rozwój technologiczny stosowany w ortodoncji.
Przygotowanie do leczenia może wydawać się pacjentom proste – konsultacja z diagnostyką, higienizacja i przyklejenie zamków. Jednakże w ujęciu holistycznym leczenie ortodontyczne to szereg działań wykonanych przez lekarza i higienistkę. Kompleksowe leczenie powinno zacząć się od wizyty higienizacyjnej przeprowadzonej wg protokołu GBT (Guited Biofilm Therapy) lub PMPR (Professional Mechanical Plaque Removal). Różnice między mechanicznym oczyszczaniem złogów nazębnych wynikają z kolejności działań, jakie są wykonywane podczas zabiegu. Podczas wizyty lekarz przeprowadza przegląd stomatologiczny, dający ocenę stanu uzębienia i tkanek miękkich. Pacjentowi zaleca się stosowanie odpowiednych medykamentów i dobiera się metodę szczotkowania adekwatnie do potrzeb jamy ustnej. Takie działanie ma na celu utrzymanie prawidłowej higieny, przygotowując do leczenia ortodontycznego.
Kup prenumeratę czasopisma "TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny" na dlaspecjalistow.pl.
W trakcie całego procesu leczenia ortodontycznego wizyty higienizacyjne powinny odbywać się cyklicznie. Zadaniem higienistki oprócz przeprowadzonego zabiegu higienizacyjnego jest również działanie na rzecz podnoszenia świadomości dbania o higienę jamy ustnej, przeprowadzenie instruktażu i dobór odpowiedniej metody szczotkowania. Na modelu szczegółowo wyjaśnia się zasady prawidłowego szczotkowania, pokazuje się jak przy aparatach stałych używać nici SuperFloss, szczoteczek międzyzębowych i jednopęczkowych, irygatorów oraz wosku ortodontycznego.
Konsultacje ortodontyczne to wynik wnikliwej analizy wady zgryzu, stawów [...]
