Rola lekarza w realizowaniu zadań i powinności medycyny
Większość lekarzy podejmuje z ogromnym poświęceniem działania zgodne z najwyższymi standardami medycznymi i zasadami deontologicznymi. W dużym stopniu na wykonywanie zawodu wpływ ma chroniczna sytuacja niedoboru środków spowodowana rozwojem medycyny i rozszerzonymi potrzebami pacjentów. Samodoskonalenie moralne lekarzy i ich pacjentów jest wymogiem koniecznym, acz niewystarczającym.
Medycyna od zarania dziejów zajmowała znaczące miejsce jako fakt społeczny i kulturowy. W takim rozumieniu medyczna opieka zdrowotna jest działalnością zarówno moralną, jak i ekonomiczną, której warunki funkcjonowania i jakość zależą od priorytetów społeczno- politycznych. Wraz z transformacją systemu polityczno- gospodarczego Polski pojawiła się konieczność reformy sektora zdrowia. Każda kolejna władza stawiała sobie za cel udoskonalenie koncepcji reformy zdrowotnej poprzedników lub dewaluowała ich osiągnięcia w tym zakresie. W naszym kraju, budując koncepcję reformy opieki zdrowotnej, za najważniejsze uznano następujące cele strategiczne: podniesienie poziomu zdrowotności całego społeczeństwa, zapewnienie dostępności usług medycznych na poziomie podstawowym i specjalistycznym, wzrost jakości świadczonych usług i sprostanie wysokim standardom leczenia, sprawiedliwy rozdział obciążeń finansowych oraz zmniejszenie wydatków społecznych i indywidualnych na zdrowie (1).
Wszystkie uznają, że zdrowie jest wartością, którą można jednak w określonych warunkach przeliczyć na wskaźniki finansowe. Z tego miejsca jest już tylko krok do stwierdzenia, że medycyna jest biznesem. Nowa ekonomia medycyny wymusza zmiany w zasadach deontologicznych zawodu lekarskiego.
Finansowanie i model systemu opieki zdrowotnej
Pierwszym problemem reformy służby zdrowia są źródła finansowania opieki zdrowotnej. Mechanizmy zarządzania i źródła [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!