Stres w zawodzie lekarza stomatologa - jak sobie z nim radzić?
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Stres w zawodzie lekarza stomatologa

Stres jest zjawiskiem towarzyszącym wszystkim ludziom. Stomatolodzy nie są tutaj grupą wyjątkową. Artykuł ten jednak jest skierowany do lekarzy tej specjalizacji dlatego, by uświadomili oni sobie, w jakich sytuacjach przeżywają stres lub też jakie czynniki negatywnie wpływają na ich podświadomość. Przeżywając codziennie liczne nieoczekiwane i trudne sytuacje, rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, w jaki sposób nasz organizm na nie reaguje. Dlatego właśnie kilka słów o nich.

Czym jest stres i czy musi być negatywny?

Stres jest określany powszechnie jako dynamiczna reakcja między możliwościami jednostki a wymogami sytuacji (stresorami). Charakteryzuje się ona brakiem równowagi. Próby zredukowania stresu są próbami przywrócenia utraconej równowagi. Termin „stres” został po raz pierwszy użyty przez profesora Hansa Selye’a, który zwrócił uwagę na to, że stres może działać na człowieka negatywnie lub pozytywnie.

Eustress – stres pozytywny

Stres może być także pozytywny i mobilizujący do działania – eu-stress. Mówimy o nim wtedy, gdy stawiane nam wymagania dostosowane są do naszych możliwości fizycznych, emocjonalnych i intelektualnych oraz gdy mamy wystarczającą wiedzę i umiejętności, aby im sprostać. Nagromadzona energia jest wtedy spożytkowana podczas realizacji celu, a stres ustępuje. Zyskujemy nowe doświadczenie, a co za tym idzie – większą wiedzę i umiejętności radzenia sobie w podobnych zdarzeniach w przyszłości. Wykonane zadanie jest dla nas źródłem zadowolenia, wzrasta poczucie własnej wartości, zwiększa się zdolność efektywnego działania w sytuacjach nowych i nieznanych.

[...]
Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy