Zmiany w jamie ustnej w toczniu rumieniowatym
Postać skórna charakteryzuje się różnorodną prezentacją kliniczną. Ze względu na objawy kliniczne, obraz histologiczny oraz czas utrzymywania się wykwitów wyróżnia się wykwity o charakterze ostrym (ang. acute cutaneous lupus erythematosus – ACLE), podostrym (ang. subacute cutaneous lupus erythematosus – SCLE) i przewlekłym (ang. chronic cutaneous lupus erythematosus – CCLE).
Rozpoznanie ustala się na podstawie określonych kryteriów.
Kryterium wyjściowym w rozpoznaniu SLE jest obecność przeciwciał przeciwjądrowych (ANA) w mianie ≥1:80. Do ostatecznego rozpoznania stosuje się kryteria klasyfikacyjne zawierające najbardziej charakterystyczne dla choroby objawy kliniczne oraz markery biologiczne wyraźnie kojarzone z SLE (5).
Zmiany w jamie ustnej w przebiegu tocznia rumieniowatego mogą przypominać zmiany występujące w innych chorobach jamy ustnej.
W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić przede wszystkim odmianę pęcherzową tocznia rumieniowatego oraz pemfigoid. Decydujące w tym przypadku mogłoby być badanie metodą immunofluorescencji bezpośredniej (DIF), w celu oznaczenia obecności, lokalizacji i rodzaju złogów przeciwciał – niestety w zakładzie patomorfologii brak było możliwości technicznych wykonania tego badania (6).
Na wizycie kontrolnej po miesiącu stwierdzono ograniczenie się zmiany na błonie śluzowej podniebienia twardego. Pacjentce zalecono preparat fluocynolonu w żelu do stosowania dwa razy dziennie na zmienioną błonę śluzową przez dwa tygodnie oraz konsultację z lekarzem prowadzącym leczenie choroby podstawowej.
Obie odmiany tocznia rumieniowatego mogą wywoływać w jamie ustnej zmiany, które przypominają te w przebiegu liszaja płaskiego. [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!