Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej - podsumowanie konferencji
Reklama

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej – podsumowanie konferencji

Poprawiona ustawa o jakości oraz powołanie funduszu kompensacyjnego dla pacjentów – to najważniejsze rozwiązania projektów poselskich. Do prac nad „no fault” powołany zostanie zespół, który opracuje nowe regulacje.

ustawa o jakości; fot. gov.pl
Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego; fot. gov.pl

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział nowe spojrzenie na zagadnienie jakości.

„Proponujemy trzy rozwiązania. Po pierwsze – ustawa o jakości. Będziemy mierzyć jakość i premiować podmioty, które są lepsze. Po drugie – powstanie fundusz kompensacyjny. W ustawie będą przewidziane uproszczone warunki dochodzenia odszkodowań. Roszczenie zostanie rozpatrzone w ciągu 2-3 miesięcy. Po trzecie – projekty ustaw zostaną pomniejszone o „no fault”. Powstanie zespół. Zaprosimy do dyskusji ekspertów i przedstawicieli zainteresowanych środowisk. Wnioski z pracy tego zespołu będą zawarte w kolejnym projekcie” – wyjaśnił minister Niedzielski.

Poseł Czesław Hoc podkreślił, że dobro pacjenta jest najwyższym prawem.

„W tej dewizie zawiera się jakość i bezpieczeństwo pacjenta. W nowoczesnym ujęciu pojęcie jakości w służbie zdrowia to zadowolony pacjent” – podkreślił poseł .

Projekt ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta umożliwi uzyskanie przez pacjenta szybko, sprawnie i tanio należnego odszkodowania, jeśli dozna on jakiejkolwiek szkody w systemie ochrony zdrowia.

„Mamy już fundusz kompensacyjny szczepień ochronnych i fundusz kompensacyjny badań klinicznych. Powołamy teraz fundusz kompensacyjny zdarzeń medycznych” – informował Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Posłanka Józefa Szczurek-Żelazko wyjaśniła, że projekt ustawy, który przewiduje fundusz kompensacyjny, zastąpi komisje, które działały przy urzędach wojewódzkich. Nie spełniły one swojej roli i oczekiwań pacjentów.

„Nowa ustawa szczegółowo opisuje tryb postępowania i powołanie zespołu przez Rzecznika Praw Pacjenta, w skład którego wchodzić będzie co najmniej 20 osób, w tym 15 lekarzy. Prace tego zespołu nie mogą trwać dłużej niż trzy miesiące. W tym czasie musi wydać decyzję o wypłacie odszkodowania” – zaznaczył poseł.

Zdaniem ks. Arkadiusza Nowaka, przewodniczącego Rady Organizacji Pacjentów dobrze się stało, że nowy projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia został oczyszczony z zapisów, które wzbudzały kontrowersje.

„Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie już sporów wokół tej ustawy. W moim odczuciu powinna być ona jak najszybciej przyjęta. Będzie to z korzyścią dla pacjentów” – pokreślił ks. Nowak.

Źródło: gov.pl

Zachęcamy do zakupu subskrypcji portalu oraz prenumeraty papierowej „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego” TUTAJ.

Zachęcamy również do nabycia naszych książek i e-booków dostępnych w naszym sklepie internetowym dlaspecjalistow.pl.

Informujemy także, że odbiorcy naszego newslettera w pierwszej kolejności otrzymują informacje o nowościach. Zapisz się i co wtorek będziesz otrzymywać najnowsze informacje branżowe oraz dostęp do artykułów i dodatkowych treści.

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama
Reklama

Sklep

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.