Usuwanie złamanych narzędzi kanałowych – prosty sposób „na igłę”
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Usuwanie złamanych narzędzi kanałowych – prosty sposób „na igłę”

Metoda Tube

Polega na przyklejeniu lub mechanicznym zakleszczeniu usuwanego fragmentu narzędzia w kaniuli, która może być przygotowana z igły iniekcyjnej [4] lub gotowym wyrobem z systemu Masseranna (Micro-Mega) [5] (ryc. 9, s. 12) czy systemu IRS (Jadent) [6] (ryc. 10, s. 12).

Metoda Tube z wykorzystaniem igły iniekcyjnej zostanie szczegółowo opisana w dalszej części artykułu.

Metoda Loop

Polega na wykorzystaniu pętli wykonanej z cienkiego drutu (0,14 mm) lub pilnika K wielkości ISO 10 i długości 31 mm. Pętlę taką nasuwa się na odsłonięty fragment złamanego narzędzia i klinuje na nim poprzez wykorzystanie dodatkowych pilników, włożonych w oczko pętli i skręconych. Do zablokowania narzędzia w oczku pętli można też użyć igły iniekcyjnej (ryc. 11a-b, s. 13). Jest to metoda [7] przydatna szczególnie w przypadkach, gdy narzędzie jest złamane głęboko w okolicy wierzchołkowej kanału.

Metoda z wykorzystaniem ultradźwięków

Jest to metoda opisana przez Ruddle’a [6, 8].

Przy pomocy poszerzaczy Gates-Glidden wykonujemy prostolinijny dostęp do złamanego narzędzia. Następnie cienkimi końcówkami ultradźwiękowymi pod kontrolą mikroskopu usuwa się zębinę dookoła narzędzia. Gdy odsłonimy fragment złamanego narzędzia, wykonujemy okrężne ruchy (w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara) w kontakcie z narzędziem, co powoduje jego wykręcenie i usunięcie.

Ominięcie narzędzia z jego [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy