Uszczelniacze epoksydowe - Resilon i Epiphany - przegląd piśmiennictwa
Reklama

Resilon i Epiphany kontra gutaperka i uszczelniacze epoksydowe – przegląd piśmiennictwa

Zastosowanie ćwieków gutaperkowych wraz z ży­wicami epoksydowymi do wypełniania kanałów korzeniowych stanowi standard leczenia endo­dontycznego. Największy zarzut wobec tego sposobu wypełniania stanowi brak chemicznej homogenności tych materiałów oraz brak połączenia gutaperki ze ścia­ną kanału korzeniowego bez obecności uszczelniacza. Próbą wyeliminowania tych problemów było wprowa­dzenie na rynek stomatologiczny materiałów Resilon i Epiphany. W pracy przeprowadzono analizę porów­nawczą dwóch odmiennych materiałów stosowanych do wypełnienia kanałów korzeniowych.

Przedstawiono wyniki badań dotyczące ich rozpusz­czalności w środowisku płynów ustrojowych, zmian ob­jętości w trakcie wypełniania i po wypełnieniu kana­łu korzeniowego, ocenę szczelności oraz przylegania wypełnienia do ścian kanału, odporność na złamanie zębów po przeprowadzonym leczeniu, ocenę wpływu środków płuczących na przeciek bakteryjny oraz stopień pochłaniania promieniowania rentgenowskiego przez wyżej wymienione materiały.

Leczenie endodontyczne ma na celu trwałe wypeł­nienie kanałów z zachowaniem idealnej szczelności. Odpowiednio dobrany materiał i właściwe wypełnie­nie kanału korzeniowego chronią przed mikroprzecie­kiem bakteryjnym od strony ubytku, wierzchołka, a także od strony kanalików zębinowych. Umożliwia to regene­rację zapalnie zmienionych tkanek okołowierzchołko­wych. Idealny materiał do wypełnienia kanałów korze­niowych powinien charakteryzować się biozgodnością w stosunku do tkanek okołowierzchołkowych, działa­niem przeciwbakteryjnym, brakiem zmian objętości przed wprowadzeniem i po wprowadzeniu do światła kanału, powinien być odporny na rozpuszczanie w śro­dowisku płynów tkankowych, powinien wykazywać kon­trastowość na zdjęciach rtg. umożliwiającą odróżnienie go od tkanek otaczających. Po wprowadzeniu do kanału nie powinien zaburzać estetyki poprzez pr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.