Podstawowe wymagania i uwarunkowania prawne dla aparatów RTG stosowanych w gabinetach stomatologicznych
Obecnie rentgenodiagnostyka jest niezbędna w każdej dziedzinie medycyny. Gabinety stomatologiczne, chcąc pozyskać klienta, wychodzą naprzeciw jego oczekiwaniom, oferując szeroką gamę usług obejmujących zarówno leczenie, jak i diagnostykę. W takiej sytuacji trudno wyobrazić sobie gabinet stomatologiczny bez aparatu rentgenowskiego, który stał się jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych.
Stosowane w stomatologii aparaty RTG w zależności od przeznaczenia dzielą się na:
- aparaty do zdjęć wewnątrzustnych (punktowych),
- aparaty do zdjęć pantomograficznych,
- tomografy stomatologiczne.
Rosnąca konkurencja na rynku usług medycznych z zakresu stomatologii znajduje odbicie w danych statystycznych. W latach 2006-2010 w województwie śląskim nastąpił wzrost o 60% liczby aparatów RTG do zdjęć wewnątrzustnych, a aparatów RTG do zdjęć pantomograficznych z 85 w 2006 roku do 124 w 2010 roku. Najnowszą generacją stomatologicznych aparatów rentgenowskich są stosowane od niedawna tomografy stomatologiczne, których w 2010 r. na obszarze województwa śląskiego było użytkowanych cztery.
Prawo atomowe
aparat RTG mógł być bezpiecznie użytkowany w gabinecie stomatologicznym, należy spełnić szereg wymagań określonych w Ustawie Prawo atomowe (Dz.U.2007.42.276 z późn. zm.) oraz w aktach wykonawczych, tj. między innymi Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 21 sierpnia 2006 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi (Dz.U.2006.180.1325), Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 18 lutego 2011 r. w sprawie [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!