Uzupełnienia protetyczne w świetle aktualnego prawa - dentalmaster.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Uzupełnienia protetyczne w świetle aktualnego prawa

W artykule przeanalizowano zagadnienia prawne związane z kwestią odpowiedzialności lekarza stomatologa z tytułu rękojmi jako odpowiedzialności ustawowej oraz gwarancji jako odpowiedzialności umownej.

Uzupełnienia protetyczne, takie jak: protezy, korony, mosty, według aktualnie obowiązującego prawa UE są traktowane jako wyroby medyczne na zamówienie pacjenta z uwzględnieniem wszystkich obowiązków, jakie w tym zakresie winien dopełnić zarówno zlecający jego wykonanie – pacjent – jak i jego twórca, czyli lekarz. Na instrument ochrony pacjenta, jakim jest reklamacja, składają się rękojmia oraz gwarancja. Pacjent oraz lekarz zawierają (najczęściej słownie) umowę o dzieło. Zgodnie z treścią art. 627 Kodeksu cywilnego przez umowę o dzieło osoba przyjmująca zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający – do zapłaty wynagrodzenia. Wykonane dzieło ma posiadać cechy określone w umowie, uwzględniając indywidualne potrzeby zamawiającego. Cechy te muszą być obiektywnie weryfikowalne. W razie wystąpienia wad dzieła pacjentowi przysługują ustawowe uprawnienia z tytułu rękojmi, których lekarz nie może w żaden sposób ograniczyć lub wyłączyć.

Reklamując towar, tj. wyrób medyczny, pacjent może skorzystać bądź z ustawowo przysługującej mu rękojmi, bądź z udzielonej przez lekarza gwarancji. Pomimo różnic w zasadach ich udzielania wspólnym faktem i zarazem najważniejszym obowiązkiem sprzedawcy-wykonawcy jest dostarczenie konsumentowi towaru zgodnego z umową. Oznacza to, że wyrób medyczny ma osiągnąć konkretny rezultat, który może zostać poddany kontroli pod kątem wystąpienia ewentualnych wad fizycznych. Towar, trafiając do rąk klienta, musi nadawać się do celu, do jakiego był [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy