Uzupełnienia z tlenku cyrkonu wykonane w systemie Cerec
TITLE: Zirconium oxide restorations fabricated in the Cerec system
STRESZCZENIE: Uzupełnienia protetyczne z tlenku cyrkonu stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Przyczyniły się do tego ich dobre właściwości, takie jak: wysoka wytrzymałość, estetyka i biozgodność, oraz rozwój technologii CAD/CAM (ang. computer-aided design/computer-aided manufacturing – projektowanie i wykonawstwo wspomagane komputerowo).
Spośród dostępnych ceramik dentystycznych ceramika na bazie tlenku cyrkonu cechuje się najwyższą wytrzymałością mechaniczną. Odporność na złamanie osiąga wartości do 2000 N (1). Dzięki dużej wytrzymałości materiał znalazł zastosowanie w konstrukcji protez stałych, zwłaszcza w odcinkach bocznych łuku zębowego, w których siły zgryzowe są największe. Spośród wszystkich ceramik tyko tlenek cyrkonu umożliwia wykonanie mostów dłuższych niż 3-punktowe (2, 3).
Do tej pory tlenek cyrkonu był wykorzystywany najczęściej jako podbudowa licowana następnie porcelaną. W przypadku tych uzupełnień często dochodziło do odprysków porcelany licującej. Firmy produkujące tlenek cyrkonu wprowadziły na rynek stomatologiczny bloczki z tlenku cyrkonu w skali barw kolornika VITA. Dało to możliwość wykonywania pełnokonturowych uzupełnień protetycznych w technologii CAD/CAM. System Cerec 3D umożliwia wykonanie takiego uzupełnienia podczas jednej wizyty w gabinecie. Tradycyjny wycisk jest zastąpiony skanowaniem optycznym za pomocą kamery wewnątrzustnej.
Prace tego typu mogą w wielu przypadkach klinicznych stanowić alternatywę dla uzupełnień licowanych ceramiką skaleniową, zwłaszcza u pacjentów z parafunkcjami.
SŁOWA KLUCZOWE: tlenek cyrkonu, CAD/CAM, korony monolityczne
SUMMARY: Restorations made [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!