Uzupełnienia protetyczne z tlenku cyrkonu wykonane w systemie Cerec

Uzupełnienia z tlenku cyrkonu wykonane w systemie Cerec

TITLE: Zirconium oxide restorations fabricated in the Cerec system

STRESZCZENIE: Uzupełnienia protetyczne z tlenku cyrkonu stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Przyczyniły się do tego ich dobre właściwości, takie jak: wysoka wytrzymałość, estetyka i biozgodność, oraz rozwój technologii CAD/CAM (ang. computer-aided design/computer-aided manufacturing – projektowanie i wykonawstwo wspomagane komputerowo).

Spośród dostępnych ceramik dentystycznych ceramika na bazie tlenku cyrkonu cechuje się najwyższą wytrzymałością mechaniczną. Odporność na złamanie osiąga wartości do 2000 N (1). Dzięki dużej wytrzymałości materiał znalazł zastosowanie w konstrukcji protez stałych, zwłaszcza w odcinkach bocznych łuku zębowego, w których siły zgryzowe są największe. Spośród wszystkich ceramik tyko tlenek cyrkonu umożliwia wykonanie mostów dłuższych niż 3-punktowe (2, 3).

Do tej pory tlenek cyrkonu był wykorzystywany najczęściej jako podbudowa licowana następnie porcelaną. W przypadku tych uzupełnień często dochodziło do odprysków porcelany licującej. Firmy produkujące tlenek cyrkonu wprowadziły na rynek stomatologiczny bloczki z tlenku cyrkonu w skali barw kolornika VITA. Dało to możliwość wykonywania pełnokonturowych uzupełnień protetycznych w technologii CAD/CAM. System Cerec 3D umożliwia wykonanie takiego uzupełnienia podczas jednej wizyty w gabinecie. Tradycyjny wycisk jest zastąpiony skanowaniem optycznym za pomocą kamery wewnątrzustnej.

Prace tego typu mogą w wielu przypadkach klinicznych stanowić alternatywę dla uzupełnień licowanych ceramiką skaleniową, zwłaszcza u pacjentów z parafunkcjami.

SŁOWA KLUCZOWE: tlenek cyrkonu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.