Uzupełnienie braków zębowych w odcinku przednim szczęki u pacjentki z hipodoncją
Wizyta 1
W marcu 2011 roku 28-letnia pacjentka będąca w trakcie leczenia ortodontycznego zgłosiła się do gabinetu w celu konsultacji możliwości uzupełnienia braku zębów 12 i 22. Podczas wcześniejszej konsultacji z ortodontą i chirurgiem stomatologicznym została poinformowana, że ze względu na brak możliwości stworzenia dostatecznie dużego miejsca w łuku górnym nie ma możliwości leczenia z wykorzystaniem implantów. Wspólnie z pacjentką omówiono zaproponowaną jej metodę – mosty porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu – a także przedstawiono plan leczenia, zakres prac oraz konieczność oszlifowania zębów.
Wizyta 2
Pacjentka zgłosiła się do gabinetu po około miesiącu od pierwszej wizyty, dwa dni po zdjęciu aparatu ortodontycznego z zębów szczęki. Sytuację wyjściową zębów w odcinku przednim przedstawia fot. 1.
W celu zasymulowania pacjentce planowanego efektu estetycznego oraz wykonania wycisku do mostu tymczasowego, mającego zabezpieczyć oszlifowane żywe zęby filarowe, brakujące zęby 12 i 22
odtworzono metodą „z ręki”, wykorzystując materiał kompozytowy (kolor B1) bez wcześniejszego wytrawiania i przygotowywania powierzchni zębów. Mock-up w ustach pacjentki przedstawia fot. 2. Pacjentka zaakceptowała estetykę „nowego uśmiechu”, co pozwoliło przejść do kolejnego etapu pracy – wycisku masą silikonową typu C Zetaplus firmy Zhermack, który posłużył do wykonania mostu tymczasowego.
Przed szlifowaniem ze schodkiem poddziąsłowym przyszłych zębów filarowych 13, 11, 21 oraz 23 pacjentkę znieczulono nasiękowo (karpula, Citocartin 100). Filary bezpośrednio po oszlifowaniu przedstawia fot. 3. Następnie pobrano wycisk dwuwarstwowy jednoczasowy, a oszlifowane zęby zabezpieczono tymczasowym mostem z masy Protemp firmy 3M ESPE w kolorze A2, wykonanym na podstawie wcześniejszego wycisku.
Wizyta 7
[...]
