Wirusowe zapalenie wątroby – pacjent z HAV, HBV, HCV, HDV i HEV w gabinecie stomatologicznym
Personel medyczny jest w większym stopniu narażony na zarażenie HBV, dlatego po ekspozycji należy oznaczyć HBsAg u pacjenta źródłowego oraz przeprowadzić badania serologiczne u osoby, która została narażona. Jako profilaktykę stosuje się szczepionkę, szczepionkę i immunoglobulinę anty-HBs albo tylko immunoglobulinę. Należy wdrożyć ją jak najszybciej, optymalnie w ciągu 24 godzin i nie później niż po upływie 7 dni od ekspozycji, a osoba narażona powinna być monitorowana przez 6 miesięcy po zaistniałym incydencie (2).
Wirus zapalenia wątroby typu C nie ma opracowanej swoistej profilaktyki poekspozycyjnej, ponieważ nie istnieją szczepionka ani swoista immunoglobulina. W przypadku ekspozycji należy w tym samym dniu przeprowadzić badanie na obecność przeciwciał anty-HCV. Po upływie 6-8 tygodni oznacza się HCV-RNA lub po 6 miesiącach – anty-HCV i ALT. Pacjenta źródłowego powinno poddać się badaniu na obecność anty-HCV. Jeśli natomiast u osoby narażonej wystąpi ostre WZW typu C, to należy rozważyć leczenie przeciwwirusowe IFN (2).
Pierwsza pomoc po ekspozycji w gabinecie
Jeśli w gabinecie stomatologicznym zdarzy się ekspozycja na materiał zakaźny, skaleczone miejsce należy obficie przemyć wodą z mydłem, a krwi nie należy tamować ani wyciskać. Stosowanie środków odkażających nie jest zalecane. Jeśli ekspozycji poddana zostanie błona śluzowa, należy ją dokładnie opłukać solą fizjologiczną lub wodą (2).
Podsumowanie
Personel medyczny jest jedną z grup zawodowych, która ze względu na specyfikę wykonywanych procedur ma stały i bliski kontakt z dużą liczbą osób.
Należy pamiętać, że każdego pacjenta trzeba w domyśle traktować jako potencjalnie zakaźnego, co pozwoli na obniżenie odsetka zakażeń dzięki zachowaniu jak najwyższego standardu higieny w gabinecie.
Wdrożenie zasad mających [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!