Właściwości uszczelniaczy endodontycznych stosowanych w stomatologii – przegląd piśmiennictwa
Title: Properties of endodontic sealers used in dentistry. A review of the literature
Streszczenie: Powodzenie leczenia endodontycznego zależy od szczelnego wypełnienia. Rodzaj zastosowanego uszczelniacza wpływa na jakość wypełnienia. Powszechnie uznawanym materiałem do wypełniania kanału korzeniowego jest gutaperka z uszczelniaczem.
Słowa kluczowe: uszczelniacz kanałowy, leczenie endodontyczne, wypełnianie kanałów korzeniowych
Summary: The success in endodontic treatment depends on tight root canal filling. Root filling quality depends on the material type. The most commonly used material for root canal filling is gutta-percha in combination with a root canal sealer.
Keywords: root canal sealer, endodontic treatment, root canal filling
Do wypełniania kanałów korzeniowych stosuje się wiele metod i materiałów. Obecnie materiałem z wyboru jest gutaperka używana w postaci ćwieków lub w formie uplastycznionej. Materiał ten mimo wielu zalet ma również wady, z których główną jest brak adhezji do zębiny kanału korzeniowego. Z tego powodu do ostatecznego wypełniania kanału obok gutaperki należy użyć uszczelniacza, który wykazuje tę właściwość. Podstawowymi rolami uszczelniaczy są wypełnienie pustych przestrzeni między gutaperką a ścianami kanału korzeniowego oraz wypełnianie kanałów dodatkowych, ubytków resorpcyjnych i innych przestrzeni, do których nie jest w stanie dotrzeć główny materiał wypełniający (1-2).
Od lat wielu badaczy dąży do stworzenia idealnego materiału uszczelniającego, który miałby wszystkie wymagane właściwości (2). Cechy takiego uszczelniacza opisał L.I. Grossman, według którego uszczelniacz powinien:
- być odpowiednio lepki [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!