Wpływ polimeryzacji światłem na jakość i skurcz materiału kompozytowego
Title: The effect of light polymerization on the quality and shrinkage of a composite material
Streszczenie: Artykuł opisuje metody polimeryzacji światłem oraz rodzaje lamp stosowane do tego rodzaju zabiegów.
Słowa kluczowe: lampa, polimeryzacja, amalgamat
Summary: The article describes methods of light polymerization and types of lamps used during such an intervention.
Keywords: lamp, polymerization, amalgam
Adhezja materiałów kompozytowych jest dzisiaj wykorzystywana w wielu dziedzinach stomatologii. Rezultaty rekonstrukcji zębów z wykorzystaniem kompozytu są uwarunkowane wieloma czynnikami. Rezultat końcowy pracy lekarza stomatologa zależy od: jego wiedzy i techniki pracy, izolacji pola zabiegowego, odpowiedniego doboru materiałów, jakości tworzywa i systemów adhezyjnych oraz od sposobu polimeryzacji, a tym samym od rodzaju i techniki użycia lampy polimeryzacyjnej.
Do negatywnych następstw nieodpowiedniej polimeryzacji zaliczamy: zwiększoną kumulację osadów i płytki bakteryjnej na powierzchni kompozytu, niskie parametry fizykochemiczne spolimeryzowanego tworzywa, szybkie zużycie materiału kompozytowego, osłabienie adhezji, obecność toksycznego monomeru, uwalnianie się niedostatecznie spolimeryzowanych frakcji polimeru, nadwrażliwość zębiny, zwiększoną sorpcję wody, zmiany parametru skurczu polimerów, a w następstwie szereg komplikacji klinicznych dotyczących całego układu stomatognatycznego jamy ustnej. Obecnie najczęściej stosujemy materiały kompozytowe polimeryzowane światłem. Pierwszy materiał utwardzany światłem pojawił się w 1970 roku. Firma L.D.CAULK wyprodukowała tworzywo o nazwie Nuva-fill. Pomimo wielu lat rozwoju i udoskonalania techniki pracy klinicznej, chemii materiałów kompozytowych, środków adhezyjnych do dzisiaj trudno „pokonać” rezultaty rekonstrukcji zębów przy wykorzystaniu amalgamatów.
Przeciętna trwałość wypełnienia amalgamatowego to 16 lat, natomiast wypełnienia kompozytowego – 6 lat (1, 2, 3).
Wg badań Bayna i in. trwałość wypełnienia wykonywanego w gabinecie prywatnym jest o 35% mniejsza od danych prezentowanych w raportach badawczych. Jednym z powodów jest [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!