Współpraca z chirurgiem szczękowym w leczeniu zgryzu - dentalmaster.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Współpraca z chirurgiem szczękowym w leczeniu zgryzu otwartego całkowitego

Opis przypadku

Pacjentka, lat 20, zgłosiła się do poradni ortodontycznej z powodu wady zgryzu, która utrudniała jej pracę zawodową i kontakty międzyludzkie. Podczas badania śródustnego po ocenie rysów i profilu twarzy pacjentki (fot. 1-7) oraz analizie zdjęć radiologicznych i modeli diagnostycznych (fot. 59-60) rozpoznano zgryz otwarty całkowity szkieletowy powikłany laterogenią, ze zgryzem krzyżowym w odcinkach bocznych, z wielopoziomową płaszczyzną łuku zębowego górnego i dolnego, a także ze stłoczeniami i z rotacjami zębowymi w łuku zębowym górnym i dolnym. Pacjentce zaproponowano leczenie ortodontyczno-chirurgiczne. Po wstępnej konsultacji chirurgicznej pacjentka wyraziła zgodę na zabieg ortognatyczny, jak również zaakceptowała protokół leczenia ortodontycznego.

Pacjentce założono stały aparat cienkołukowy na górny i dolny łuk zębowy (fot. 8-17), którego celem – zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z chirurgiem szczękowym – było wyrównanie kształtu i szerokości łuków zębowych w toku postępowania ortodontycznego przygotowującego pacjenta do zabiegu (okres przygotowania do zabiegu to 36 miesięcy) (fot. 54-58). Zabieg chirurgiczny został przeprowadzony w zakresie obydwu szczęk (wysunięcie szczęki górnej z posteriorotacją oraz skrócenie żuchwy połączone z anteriorotacją i rotacją trzonu, mającą na celu ustawienie bródki w linii symetrii twarzy) (fot. 18-25). W celu dopracowania i stabilizacji pozabiegowej pacjentka nosiła aparaty stałe, wykorzystując wyciągi międzyszczękowe przez czternaście miesięcy (zgodnie z zaleceniami chirurga szczękowego) (fot. 26-33). Po okresie stabilizacji zdecydowano o zdjęciu aparatów stałych oraz stabilizacji zgryzu za pomocą płyt retencyjnych (górnej i dolnej) oraz retainera (fot. 34-53, 61-63).

Podsumowanie

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.