Wybrane metody monitorowania zmian okołowierzchołkowych po leczeniu endodontycznym – studium przypadków
Metody oceny zmian okołowierzchołkowych na radiogramach
W ocenie zmian przywierzchołkowych na radiogramach dwuwymiarowych Ørstavik i wsp. opracowali indeks okołowierzchołkowy (periapical index; PAI) (10, 11). Skala ta powstała w oparciu o radiogramy z potwierdzoną diagnozą histopatologiczną. Wyróżnili oni 5 stopni nasilenia zmian: 1 – dla tkanek zdrowych – i 5 – dla zaawansowanego zapalenia z cechami zaostrzenia (tab. 1). Ocena w tej skali polega na odniesieniu otrzymanego radiogramu do rycin referencyjnych (fot. 1).
Kolejną metodę zaprezentowali w swoim badaniu Carvahlo i wsp. (12). Opiera się ona na analizie subtrakcyjnej zdjęć wykonanej w profesjonalnym programie do obróbki zdjęć (Adobe Photoshop CS2). Poprzez nałożenie na siebie cyfrowych radiogramów i dopasowanie ich z wykorzystaniem akcesoriów pomocniczych otrzymuje się w wyniku subtrakcji obraz zmian w gęstości struktur kostnych. Proces ten pozwala uwidocznić zasięg i rozmiar procesów naprawczych kości między porównywanymi radiogramami (fot. 2e). Jest to metoda dająca powtarzalne wyniki.
Analizy densytometrycznej możemy także dokonać w dołączonym przez producenta oprogramowaniu (Dental Imaging Software; Carestream). Poprzez manualne zaznaczenie obszaru pomiaru otrzymujemy wartości średniego wysycenia wzdłuż wykreślonej prostej oraz wartość punktową z wybranego na jej przebiegu punktu (fot. 2f). Dokładność tej metody ściśle zależy od operatora. Przykład wykorzystania tych metod w ocenie skuteczności leczenia endodontycznego i zachodzących procesów naprawczych zaprezentujemy na pięciu przypadkach klinicznych.
Przypadek pierwszy
Pacjentka, lat 56, zgłosiła się z bólem zęba 11. W badaniu klinicznym stwierdzono: bolesność opukową, brak reakcji na bodziec zimny i przetokę bierną w rzucie wierzchołków zębów 11-12. Wykonano [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!