Wykonanie akrylowej protezy całkowitej metodą wlewową

Wyszukaj w serwisie

Wykonanie akrylowej protezy całkowitej metodą wlewową – procedura wykonania

Przygotowanie masy akrylowej

Kiedy zapoznaliśmy się z instrukcją użytkowania materiału akrylowego i znamy niezbędne zalecenia oraz wskazówki producenta, możemy przystąpić do przygotowania masy akrylowej.

Do tego celu będziemy potrzebowali dokładnej wagi elektronicznej, szklanej zlewki, w której wymieszany tworzywo akrylowe, oraz metalowej łopatki do mieszania. Przydatne także będzie naczynko, w którym odważymy polimer, czyli proszek. Warto odmierzyć trochę więcej masy, aby mieć pewność, że wystarczy jej do wykonania protezy i wypełnienia kanałów.

Do odmierzonego wcześniej w szklanej zlewce monomeru wsypujemy odważony polimer i dokładnie mieszamy szpatułką (fot. 15-18). Po wymieszaniu należy odczekać 30-60 sekund i płynny akryl wlewać cienkim, ciągłym strumieniem do jednego z kanałów (fot. 19), do momentu, aż wszystkie kanały zostaną wypełnione (fot. 20). W trakcie wlewania akrylu możemy delikatnie przechylać puszkę w celu ułatwienia uwalniania powietrza z otworów retencyjnych zębów, przestrzeni międzyzębowych czy innych elementów anatomicznych przyszłej protezy. Następnie musimy odczekać 3-5 minut, aż powierzchnia akrylu widoczna w zapełnionych kanałach stanie się matowa (fot. 21), czas wytworzenia tej „skórki” zależy od temperatury otoczenia. Najodpowiedniejsza temperatura zapewniająca optymalne warunki pracy to 20-23°C – w takiej temperaturze będziemy mieli pewność, że przygotowanie procesu polimeryzacji będzie prawidłowe.

Po tym czasie ustawiamy formę kanałami wlewowymi ku górze, we wcześniej przygotowanym garnku polimeryzacyjnym z wodą o temperaturze 65°C. Woda powinna przykrywać model gipsowy, ale kanały wlewowe nie powinny znajdować się pod nią (fot. 22). Takie umieszczenie zapewni nam zniwelowanie skurczu polimeryzacyjnego protezy. Po nadaniu ciśnienia 2 barów czekamy 30 minut na zakończenie polimeryzacji tworzywa. Ze względu na niższe niż w metodzie tradycyjnej ciśnienie i temperaturę procesu nie należy skracać czasu – nawet gdy wydaje się nam, że tworzywo osiągnęło już wymaganą twardość, proces polimeryzacji jeszcze się nie zakończył. Zakończenie go na tym etapie będzie skutkowało zwiększoną zawartością monomeru resztkowego, niższą wytrzymałością na złamanie, a połączenie akrylu płyty protezy ze sztucznymi zębami będzie słabsze.

Obróbka końcowa

Gdy proces dobiegnie końca, całość wyjmujemy, aby ostygła do temperatury pokojowej. Dopiero wtedy możemy wyciągnąć protezę z puszki i przystąpić do obróbki. Aby bezproblemowo oswobodzić model z protezą z silikonowej formy, musimy wyciąć kawałki masy silikonowej przy kanałach wlewowych, a następnie podważyć model w obszarze siekaczy (fot. 23).

Technologię wykonywania protez metodą wlewową cechuje minimalny wymóg obróbki. Dzięki zastosowaniu silikonów i precyzyjnego wymodelowania woskowej części protezy każdy szczegół akrylowej protezy będzie idealnie odwzorowany.

Wystarczy, używając tarczki do akrylu, obciąć kanały wlewowe (fot. 24). Następnie za pomocą frezu do akrylu, który powoduje mniejsze zarysowania powierzchni w porównaniu z kamieniami, pozbyć się pozostałości po kanałach oraz nadmiarów akrylu powstałych z przyklejenia woskowej protezy do modelu (fot. 25). Teraz już tylko pozostaje wstępne polerowanie pumeksem przy użyciu szmaciaka (fot. 26), szczotki czy filców oraz finalne polerowanie barankiem na wysoki połysk pastą polerską (fot. 27).

Sprawdź wszystkie produkty stomatologiczne dostępne w naszym sklepie internetowym

Podsumowanie

W taki oto prosty, szybki i czysty sposób otrzymaliśmy całkowitą protezę akrylową (fot. 28), spełniającą wymagania lekarzy i techników, a przede wszystkim ostatecznych użytkowników, czyli pacjentów.

lic. tech. dent. Przemysław Grabowski

Absolwent jednej z najlepszych szkół dla techników dentystycznych w Polsce. Od początku swojej kariery zawodowej pasjonuje się przekazywaniem wiedzy oraz nowymi technologiami mogącymi usprawnić pracę w laboratorium. Obecnie pracuje jako nauczyciel w szkole dla techników dentystycznych, a także jako specjalista ds. edukacji klinicznej i produktów do techniki dentystycznej w firmie Zhermack.

Reklama
Poznaj nasze serwisy