Wykonanie akrylowej protezy całkowitej metodą wlewową
Reklama

Wykonanie akrylowej protezy całkowitej metodą wlewową – procedura wykonania

Artykuł przedstawia zasady pracy z akrylem metodą wlewową. Dzięki tej technologii wykonawstwo protez szkieletowych stało się szybsze i łatwiejsze.

TITLE: Fabricating an acrylic denture by the pouring method – execution procedure

STRESZCZENIE: Artykuł przedstawia zasady pracy z akrylem metodą wlewową. Dzięki tej technologii wykonawstwo protez szkieletowych stało się szybsze i łatwiejsze.

SŁOWA KLUCZOWE: akryl, proteza całkowita

SUMMARY: The article presents the principles of working with acrylic by the pouring method. Thanks to this technology, fabricating acrylic dentures has become faster and easier.

KEYWORDS: acrylic, complete denture
Gdy znamy zasady pracy z akrylami polimeryzującymi na chłodno, możemy bez obaw przystąpić do procedury wykonania.

Pierwszy etap

Pierwszym krokiem jest przygotowanie protezy do „puszkowania”. W tym celu modelujemy girlandę zębową oraz łęgi, zwracając szczególną uwagę, aby całość była gładka – przyśpieszy to obróbkę i polerowanie, a pacjentowi pomoże w zachowaniu odpowiedniej higieny protezy (fot. 1).

Następnie za pomocą nożyka do wosku cienkim filmem wosku modelowego dokładnie przyklejamy woskową protezę po obrzeżu do suchego modelu, także na linii A-Ha (fot. 2). Do tak przygotowanej protezy możemy przymocować kanały wlewowe (fot. 3). Należy wykonać 2 kanały – każdy o długości minimum 8-10 mm – jeden, którym wlejemy masę akrylową, a drugi odpowietrzający. Mocujemy je na dystalnych (najdalszych) punktach trzonu – zapobiegnie to zatrzymywaniu pęcherzyków powietrza w masie akrylowej. Kanały wykonujemy na tym etapie, gdyż późniejsze ich wycięcie w silikonie jest dosyć uciążliwe.

Przygotowanie formy silikonowej

Teraz czas na przygotowanie formy silikonowej. Wykorzystanie silikonów w metodzie wlewowej ma tę przewagę, że możemy zaakrylować wiele protez jednego dnia, bez potrzeby posiadania wielu puszek, a dodatkowo już po 15 minutach jesteśmy gotowi do wyparzania wosku. W tym celu można wykorzystać zarówno silikony A, jak i C. Osobiście polecam serię Platinum, ze względu na wysoką precyzję, bardzo gładką konsystencję gwarantującą bardzo dobre odwzorowanie szczegółów oraz długą stabilność wymiarów w czasie.

Formę silikonową można wykonać na wiele sposobów. Aby ustrzec się przed niepotrzebnymi przeciągnięciami, które zwiększą ilość czasu potrzebnego na obróbkę i polerowanie, wykonuję dwa klucze. Pierwszym z nich wykonanym z Platinum 85 TOUCH pokrywam sztuczne zęby oraz wymodelowaną płytę woskową do granicy modelu gipsowego (fot. 4). Dzięki tej technice mam pewność, że negatyw protezy będzie idealny. Drugi klucz służy do usztywnienia konstrukcji i pokrycia kanałów wlewowych – tu wykorzystamy Platinum 95. W tym celu masą silikonową pokrywam pierwszy klucz, kanały wlewowe i około połowę podstawy modelu gipsowego (fot. 5). Dodatkowo dobrze jest ustawić całość pionowo kanałami do góry, w momencie wiązania drugiego klucza, aby całość stabilnie stała w garnku polimeryzacyjnym (fot. 6). Silikony te mają dosyć krótki czas pracy, co pozwala szybko otrzymać formę silikonową bez potrzeby czekania na agar.

Przeczytaj wszystkie artykuły z kategorii PROTETYKA

Praca z modelem

Po spolimeryzowaniu silikonu możemy przystąpić do uwalniania modelu z formy. Nie ma potrzeby wyparzania formy wraz z modelem, gdyż bez problemu wyjmiemy model z protezą z silikonu (fot. 7). Po usunięciu resztek wosku z formy możemy przystąpić do przygotowania zębów i modelu. Z modelu w kolejności wyjmujemy sztuczne zęby i wkładamy je w odpowiednie przegródki sitka do wyparzania. W ten łatwy sposób pozbędziemy się resztek wosku oraz będziemy mieli pewność, że każdy ząb trafi na swoje miejsce w silikonowym negatywie protezy (fot. 8). Gdy wszystko jest gotowe, można przystąpić do wyparzania zębów i modelu gipsowego. Pamiętajmy jednak, żeby przed wyparzaniem pozbyć się jak największej ilości wosku, aby było czyściej oraz pozostałości tego wosku nie weszły w strukturę gipsu, utrudniając późniejszą jego izolację.

Zostawmy na chwilę zęby, żeby ostygły i wyschły, a przejdźmy do poizolowania modelu gipsowego. Użyjemy standardowego izolatora gips-akryl na bazie alginianów – Izo-solu.

Istnieje bardzo prosta metoda izolacji modelu. Wystarczy na ciepły model gipsowy (reakcja wytworzenia warstwy izolującej zajdzie szybciej) prosto z butelki nalać cienkim strumieniem Izo-sol, tak aby mieć możliwość delikatnego rozprowadzenia produktu palcem. Następnie czekamy 1-2 minuty na wytworzenie błonki izolującej, a nadmiary izolatora usuwamy pod delikatnym strumieniem wody z kranu.

Tak poizolowany model stawiamy pionowo do wyschnięcia (fot. 9-11).

Przyszedł czas na przygotowanie zębów. Ważne jest zwiększenie adhezji zębów akrylowych do płyty protezy. Podstawową czynnością, którą musimy wykonać, jest zeszlifowanie powierzchni zęba akrylowego w miejscach, w których będziemy chcieli połączyć go z masą akrylową. Najlepiej wykonać to za pomocą kamienia do akrylu, co pozwoli na zwiększenie powierzchni łączenia poprzez mikroretencję. Innym sposobem zwiększenia powierzchni adhezyjnej zęba sztucznego jest użycie specjalnego frezu nacinającego rowki czy wykonanie retencyjnych otworów lub rowków tradycyjnymi frezami (fot. 12-13).

Oszlifowane, suche i czyste sztuczne zęby wkładamy w odpowiednie miejsce w naszej silikonowej formie, upewniając się, że każdy z nich idealnie trzyma się w formie. Możemy pomóc sobie pincetą lub inlayem. Dobrze jest też przemyć zęby monomerem (fot. 14). Do tak przygotowanej formy z zębami wkładamy wcześniej poizolowany model gipsowy i zabezpieczamy gumką recepturką.

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.