Ząb ektopowy zatrzymany w ścianie bocznej małżowiny nosa – opis przypadku
Chirurgiczne usunięcie zatrzymanego i częściowo zatrzymanego zęba jest powszechną procedurą medyczną, wykonywaną przez lekarzy wyspecjalizowanych w chirurgii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej. Wywiad medyczny, badanie kliniczne i radiologiczne są podstawowymi czynnikami umożliwiającymi postawienie prawidłowej diagnozy, określenie wskazań oraz stopnia trudności chirurgicznego usunięcia zęba mądrości. U zdecydowanej większości pacjentów zabiegi odbywają się w znieczuleniu miejscowym podczas zaplanowanej z wyprzedzeniem wizyty w poradni chirurgii stomatologicznej. Położenie zęba zatrzymanego w obrębie kości szczęki i żuchwy jest absolutnie najczęstsze. Lokalizacje poza jamą ustną są zdecydowanie bardziej wymagające diagnostycznie i powinny być rozpatrywane jako kazuistyka.
Opis przypadku
16-letni pacjent został skierowany do Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej z powodu powtarzających się bezbólowych obrzęków prawego policzka. W wywiadzie również nie podał epizodów niedrożności nosa lub górnych dróg oddechowych. W badaniu wewnątrzustnym stwierdzono obecność pełnych łuków zębowych oraz guz w sklepieniu przedsionka jamy ustnej po stronie prawej. Klinicznie nie wykazano, by przyczyną obrzęków były jakiekolwiek objawy infekcji zębopochodnych. W badaniu radiologicznym (zdjęcie panoramiczne) ujawniono zmianę: zacienienie w świetle prawej zatoki szczękowej.
W badaniu tomografem komputerowym zatok przynosowych stwierdzono obecność litej masy całkowicie wypełniającej prawą zatokę szczękową. Obramowanie kostne pozostawało nietknięte procesami resorpcji z wyjątkiem ściany przedniej, która została zniszczona. Błona śluzowa w okolicy zębów 14-17 stanowiła ograniczenie zatoki. W bocznej ścianie małżowiny nosowej dolnej widoczny cień wysokiej gęstości, przypominający ząb ektopowy. Pełne łuki zębowe w jamie ustnej sugerowały obecność ektopowego trzeciego górnego zęba trzonowego.
Pacjent i jego opiekun prawny – matka – zostali poinformowani o roboczej diagnozie, potrzebie dalszych badań i histopatologicznej [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!