Karta charakterystyki zagrożeń zawodowych dla technika dentystycznego
Ostrza i ostre oraz ruchome elementy
Zagrożeniem w pracy technika dentystycznego są m.in.: ruchome elementy elektronarzędzi, materiały technologiczne, krawędzie zębów pacjentów. Te przyczyny mogą doprowadzić do urazów dłoni. Nie należy więc zapominać o stosowaniu, w razie takiej konieczności, rękawic ochronnych, a także o odpowiednim skupieniu uwagi na wykonywanych czynnościach. Na miejscu powinna znajdować się również odpowiednio wyposażona apteczka pierwszej pomocy.
Prąd elektryczny (porażenie prądem)
tego zagrożenia są: urządzenia zasilane energią elektryczną, przewody doprowadzające prąd, osprzęt elektryczny (gniazdka, wtyczki itp.). By uniknąć tego typu niebezpieczeństw, należy na bieżąco kontrolować stan techniczny przewodów i osprzętu oraz okresowo zlecać upoważnionemu elektrykowi kontrolę stanu instalacji elektrycznej (kontrolę taką należy przeprowadzać, zgodnie z przepisami budowlanymi, minimum co 5 lat). Nie należy zapominać także o zapewnieniu odpowiedniej oporności (rezystencji) naszego ciała w stosunku do ewentualnego prądu porażeniowego, m.in. poprzez: niedotykanie mokrymi rękami metalowych obudów załączonych urządzeń, stosowanie obuwia z izolacyjną podeszwą, zapewnienie sprawności zabezpieczenia antyporażeniowego (np. różnicowoprądowego).
Pożar
Przyczyną tego zagrożenia mogą być substancje łatwo palne znajdujące się na stanowisku pracy. Nie należy więc gromadzić tutaj nadmiernej ilości takich substancji. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, by na stanowisku pracy nie pojawiło się źródło otwartego ognia w pobliżu materiałów palnych, czyli nie zamknął się tzw. trójkąt pożarowy – ogień, materiał palny, tlen. Trzeba też pamiętać, by na miejscu była gaśnica (najlepiej proszkowa lub [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!