Karta charakterystyki zagrożeń zawodowych dla technika dentystycznego
Obciążenie emocjonalne
Istotnym zagrożeniem w pracy technika dentystycznego jest obciążenie emocjonalne. W jego wyniku może pojawić się stres, a w dalszej konsekwencji nawet wypalenie zawodowe. Obciążenie emocjonalne związane bywa między innymi z ogólnym przeciążeniem pracą, a także z występowaniem szkodliwych i niebezpiecznych czynników środowiska pracy. Pojawiają się także czasem konflikty międzyludzkie. Wynikiem tego obciążenia mogą być choroby nerwowe i ogólnoustrojowe. Do środków profilaktycznych należałoby tutaj zaliczyć m.in. prawidłowe rozplanowanie zajęć i odpoczynku oraz doskonalenie postaw asertywnych. Receptą na ograniczenie wyżej wymienionego zagrożenia mogą być także bezpieczna, higieniczna i ergonomiczna organizacja stanowiska pracy oraz samokształcenie.
Piśmiennictwo
- Bryła R.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. Wyd. Elamed, Katowice 2011.
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 czerwca 1984 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w poradniach i pracowniach stomatologicznych (Dz.U. z 1984 r., Nr 37, poz. 197).
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz.U. z 2003 r., Nr 169, poz. 1650 ze zm.).
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r., Nr 75, poz. 690 ze zm.).
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2 lutego 2011 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2011 r., [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!