Zakażenia meningokokami – co musi wiedzieć lekarz stomatolog
Należy sobie uświadomić, że pacjent korzystający z usług gabinetu stomatologicznego może być nosicielem wielu groźnych patogenów, w tym również meningokoków. Lekarz i asystentka stomatologiczna podczas wykonywania usług stomatologicznych są bezpośrednio narażeni na kontakt z materiałem biologicznym (również tym o potencjale zakaźnym) pochodzącym od pacjenta. Do zakażenia meningokokami w gabinecie stomatologicznym może dojść zarówno drogą kropelkową, jak i kontaktową. Konieczne jest budowanie świadomości zagrożenia, ponieważ bakteria ta wywołuje zachorowania, które mogą doprowadzić do groźnych powikłań, a nawet zagrożenia życia.
Podstawowe wiadomości
Nazwa bakterii (Neisseria) pochodzi od nazwiska niemieckiego lekarza Alberta Neissera, który jako pierwszy opisał dwoinkę. Bakteria Neisseria meningitidis jest Gram-ujemnym ziarniakiem, który tworzy pary (dwoinki), a swoim wyglądem przypomina dwa połączone ziarenka kawy. Bakteria ta ma otoczkę, która stanowi podstawowy czynnik zjadliwości i chroni bakterię przed fagocytozą. Większość zakażeń jest wywoływanych przez serotypy Neisseria meningitidis grup: A, B, C, Y i W-135. Jedynymi nosicielami tej bakterii są ludzie, a najwięcej nosicieli spotyka się wśród dzieci i młodzieży oraz ludzi żyjących w złych warunkach socjoekonomicznych (1). Neisseria meningitidis szerzy się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z wydzieliną górnych dróg oddechowych. Do zakażenia drogą kropelkową dochodzi również podczas kaszlu, kichania i głośnych rozmów. Okres wylęgania choroby może wynosić od 2 do 10 dni, jednak zazwyczaj trwa 3-4 dni (2, 3).
Objawy choroby
Początek choroby jest niecharakterystyczny i może przypominać infekcję grypopodobną. Występują: gorączka, złe samopoczucie, niechęć do jedzenia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, senność lub pobudzenie. Dodatkowo stopy i ręce są zimne, skóra marmurkowata, powrót włośniczkowy jest opóźniony, pojawiają się tachykardia, duszność i przyspieszony oddech. Bóle w okolicach lędźwi świadczą o wylewach krwawych do nadnerczy. Na skórze pojawiają się wybroczyny [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!