Zastosowanie bioaktywnych materiałów do leczenia próchnicy korzeniowej
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Zastosowanie bioaktywnych materiałów do leczenia próchnicy korzeniowej

W codziennej praktyce stomatolog spotyka się z różnymi sytuacjami. Do gabinetu może trafić pacjent, u którego zostanie zdiagnozowana próchnica korzenia zlokalizo­wana poniżej brzegu korony porcelanowej. Pojawia się wtedy pyta­nie, jak poradzić sobie z tym problemem. Usunąć istniejącą koronę, wyleczyć próchnicę, a następnie wykonać nową pracę protetycz­ną? Dla pacjenta wiąże się to z kolejnym dużym wydatkiem. Czy może próbować wyleczyć próchnicę korzenia bez usuwania korony i w ten sposób zachować pracę protetyczną? Dodatkowym prob­lemem może być sytuacja, w której próchnica korzenia znajduje się na strategicznym filarze długiego przęsła mostu. Jaką decyzję podejmiemy? Każda z nich niesie za sobą jakieś konsekwencje, zwłaszcza ekonomiczne. A co w sytuacji, kiedy koszty wymiany pracy protetycznej są dla pacjenta zbyt wysokie? Jakie są opcje?

Activa: bioaktywny materiał do rekonstrukcji tkanek

Kluczowym aspektem, który będzie miał wpływ na możliwość re­konstrukcji utraconych tkanek zęba lub korzenia poniżej istniejącej odbudowy protetycznej, jest kliniczny dostęp do obszaru uszko­dzenia. Często zmiany próchnicowe zlokalizowane są poddzią­słowo, więc dostęp do nich może wymagać wykonania plastyki dziąsła lub zabiegu płatowego w celu uzyskania dobrego dostępu do uszkodzonych struktur. Czasami w zupełności wystarczające do tego typu procedur jest zastosowanie lasera stomatologiczne­go. Odpowiednia długość fali lasera umożliwia miejscową hemo­stazę, a w porównaniu z elektrochirurgią, laser jest mniej inwazyjny i powoduje znacznie mniej powikłań w postaci miejscowej martwi­cy. Ponadto przeciwwskazaniem do stosowania elektrokoagulacji są prace protetyczne z metalowym pobrzeżem. Kolejnym klinicznym problemem jest budowa korzenia, która uniemożliwia adhezję materiałów stomatologicznych na bazie żywic. Udokumentowano, że cementy szkłojo...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.