Zastosowanie lasera Er:YAG do usunięcia torbieli zastoinowej zlokalizowanej na podniebieniu twardym techniką okrężnego wycięcia zmiany
Usunięcie zmiany rozpoczęto cięciem okrężnym, które obejmowało obszar obrysu zmiany widoczny klinicznie i pokrywający się z obszarem ubytku autofluorescencji w świetle lasera 405 nm plus 1 mm marginesu zdrowej tkanki. Cięcie wykonano na głębokość 1,5 mm. Następnie za pomocą pęsety podniesiono brzeg guzka i aplikatorem laserowym ustawionym pod kątem 30° do powierzchni kości podniebienia wycięto zmianę w całości (fot. 2a-b). Procedurę wykonano za pomocą lasera Er:YAG – LiteTouch (Light Instruments Ltd., Yokneam, Izrael) o mocy średniej 4 W, energii 200 mJ i częstotliwości 20 Hz (fluencja – 72000 J/cm2). Pracowano bezkontaktowo, z odległości około 2 mm od powierzchni błony śluzowej, za pomocą aplikatora szafirowego o wymiarach 0,8 x 17 mm (pole powierzchni 0,005 cm2), ze sprayem powietrzno-wodnym (przepływ wody 20 ml/min). Czas trwania zabiegu to 90 s (całkowita energia przekazana tkance podczas zabiegu 360 J (fot. 3).
Podczas zabiegu, w około połowie procedury usuwania zmiany, pojawił się kamień ślinowy o średnicy 1 mm. Kamień był kulisty, o twardych, równych i gładkich ścianach, koloru żółtego, który mógł być powodem zablokowania ujścia gruczołu ślinowego na podniebieniu twardym.
Usuniętą zmianę wraz z kamieniem ślinowym umieszczono w pojemniku z 10 ml roztworu 10-proc. formaliny i przesłano je tego samego dnia do badania histopatologicznego (fot. 4).
W celu uzyskania stabilizacji skrzepu u pacjenta, który zażywa leki przeciwzakrzepowe z grupy inhibitorów tromboksanu A2, wykonano hemostazę naczyniową za pomocą lasera diodowego SmartmPRO (Lasotronix, Piaseczno, Polska) o [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!