Zastosowanie nowoczesnych technologii w endodoncji – ich wpływ na skuteczność i bezpieczeństwo leczenia
TITLE: The use of modern technology in endodontics – their impact on the effectiveness and safeness of treatment
SŁOWA KLUCZOWE: woda ozonowana, ozonoterapia, irygacja kanałów korzeniowych
STRESZCZENIE: W pracy oceniono skuteczność ozonu gazowego i wody ozonowanej wobec mikroorganizmów odpowiedzialnych za rozwój infekcji wtórnych w endodoncji.
KEY WORDS: ozoned water, ozonotherapy, root canals irrigation
SUMMARY: The article describe the effectiveness of ozone gas and ozoned water against microorganisms responsible for the development of secondary infection in endodontics.
Celem leczenia przewodowego jest eliminacja patogenów z zakażonych systemów kanałów korzeniowych.
Mechaniczne opracowanie kanałów nie pozwala skutecznie usunąć wszystkich bakterii bytujących w drobnych kanalikach zębiny. Nieodłącznym elementem leczenia jest dezynfekcja chemiczna. Od lat prowadzone są badania mające na celu opracowanie najskuteczniejszej metody dezynfekcji kanałów, która eliminowałaby ryzyko rozwoju zakażeń wtórnych. Obecnie najczęściej stosowanym środkiem płuczącym jest podchloryn sodu, który usuwa warstwę mazistą, tkankę żywą i martwą oraz biofilm bakteryjny (1-3). Jednakże w kontakcie z żywą tkanką środek ten może wywołać ciężkie powikłania z bolesnymi następstwami (4, 5). Tradycyjnie płukanie kanałów roztworem NaOCl odbywa się za pomocą strzykawki i igły z otworem bocznym. Stosowanie koferdamu, okrycia dla pacjenta, okularów ochronnych, igły z otworem bocznym oraz przestrzeganie niskiego ciśnienia podawania płynu i wprowadzanie igły na 2/3 długości roboczej kanału nie pozwala wyeliminować ryzyka wydostania się podchlorynu [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!