Zastosowanie systemu Self-Adjusting File (SAF) w leczeniu endodontycznym drugiego zęba trzonowego żuchwy z kanałami typu C
Pomocnym narzędziem do diagnostyki klinicznej okazuje się mikroskop zabiegowy [7, 17, 18]. Według wielu autorów również niezmiernie przydatna okazuje się coraz lepiej dostępna tomografia komputerowa z wiązką stożkową (CBCT) [6, 18]. Pomocne również wydaje się wykonanie zdjęć radiologicznych okołowierzchołkowych w dwóch projekcjach [18, 19].
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik radiologicznych wykazano, że klasyfikacja Meltona nie w pełni opisuje złożoną budowę systemu kanałowego [20-22]. Opisano również, że kanały mogą mieć budowę typu C, nawet kiedy analiza dna komory na to nie wskazuje, na przykład kiedy naprzeciw siebie w dnie komory znajdują się dwa owalne lub okrągłe ich ujścia [22, 23].
Według opisanych przypadków zarówno oczyszczenie, jak i wypełnienie może sprawiać duże trudności. Techniki endodontyczne z powodzeniem stosowane w kanałach typowych dla tej grupy zębowej w kanałach C mogą nie być wystarczająco efektywne [7]. Niektórzy autorzy sugerują znaczne poszerzenie światła kanałów tak, aby zwiększyć skuteczność płukania ich z zastosowaniem narzędzi ultradźwiękowych [7]. Pamiętać również należy, że każde mechaniczne opracowanie kanałów prowadzi do osłabienia ich ścian [7].
Według najnowszych doniesień z piśmiennictwa idealnym narzędziem do oczyszczania kanałów tego typu jest samodopasowujący się pilnik systemu SAF (ryc. 13) [6]. Dzięki niemu jesteśmy w stanie oczyścić kanał, nie zmieniając jego kształtu. Nie bez znaczenia jest jednoczesna możliwość płukania, dzięki której opiłki nie gromadzą się w cieśniach i zachyłkach systemu kanałowego [24]. Narzędziem używanym w tym systemie jest elastyczny i ściśliwy pilnik pusty w środku, o [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!