Zębiak złożony – opis przypadku
TITLE: Complex odontoma – a case report
STRESZCZENIE: Celem pracy jest przedstawienie przypadku zębiaka złożonego stwierdzonego u pacjenta leczonego ortodontycznie.
SŁOWA KLUCZOWE: zębiak, ortodoncja
SUMMARY: The aim of the paper is to present a case of the complex odontoma found in an orthodontically-treated patient.
KEYWORDS: odontoma, orthodontics
Zębiaki są najczęściej występującymi nowotworami łagodnymi pochodzenia zębowego. Obecnie uważa się je za zmiany hamartomatyczne utworzone przez przerost lub przejściowe zaburzenia w rozwoju tkanki zębowej (1, 2). Zębiaki najczęściej rozpoznawane są z użyciem rutynowych zdjęć rentgenowskich, ze względu na brak objawów klinicznych (3). Ocena histopatologiczna potwierdza diagnozę, szczególnie w przypadkach zębiaków złożonych, które mogą być mylone z kostniakami lub innymi wysoko uwapnionymi zmianami kostnymi (3-5).
Zębiaki są zazwyczaj tworami niewielkich rozmiarów (3, 4, 7). Wiek pacjenta w chwili rozpoznania to zwykle druga dekada życia, bez predylekcji do płci. Lokalizacja zmiany to częściej tylny obszar żuchwy (8).
Sprawdź inne artykuły z kategorii ORTODONCJA.
Na podstawie cech radiologicznych i mikroskopowych zębiaki zostały podzielone na typ złożony (complex-type odontoma, OC, odontoma complexum), który jest zbudowany z zębiny, ze szkliwa i z cementu w niewłaściwych proporcjach, i typ zestawny (compound-type odontoma, OCp, odontoma compositum), który jest zbudowany z dużej liczby małych tworów, czyli odontoidów przypominających drobne zęby i mających prawidłowy układ tkanek zęba (6, 9-14).
Diagnoza w przypadku podejrzenia [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!