Zęby zatrzonowe – opis dwóch przypadków
Przypadek 2
Pacjentka, lat 26, zgłosiła się do poradni chirurgii stomatologicznej z powodu trwających od dwóch dni dolegliwości bólowych lewej strony twarzy, promieniujących do ucha i skroni. W wywiadzie ustalono, że dwa lata wcześniej odczuwała podobne dolegliwości, które po podaniu antybiotyku ustąpiły. W badaniu zewnątrzustnym stwierdzono nieznacznie powiększone oraz bolesne podczas palpacji węzły chłonne podżuchwowe grupy C po stronie lewej. Wewnątrzustnie zaobserwowano bolesny naciek zapalny okolicy ostatniego zęba trzonowego szczęki po stronie lewej.
W celu pogłębienia diagnostyki pacjentkę skierowano na zdjęcie RTG pantomograficzne, które ujawniło obecność zatrzymanego zęba 28, a tuż pod nim wyrznięty ząb czwarty trzonowy. Omówiono z pacjentką plan leczenia, polegający na usunięciu zębów 28 i 29 po ustąpieniu objawów ostrego stanu zapalnego. Zalecono antybiotykoterapię amoksycyliną w dawce 1 g dwa razy dziennie oraz płukanie jamy ustnej roztworem diglukonianu chlorheksydyny w stężeniu 0,10% przez 7 dni. Po tygodniu wykonano zabieg operacyjnego usunięcia zębów 28 i 29 w znieczuleniu miejscowym 2-proc. lidokainą z dodatkiem noradrenaliny. Ranę zszyto nicią nieresorbowalną. W badaniu kontrolnym po 7 dniach stwierdzono prawidłowe gojenie miejsca operowanego.
Podsumowanie
Występowanie zębów zatrzonowych jest bardzo rzadką anomalią wykrywaną najczęściej przypadkowo podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich. Zdarza się, że są one przyczyną zgłaszania się pacjentów z problemem okołoszczękowych stanów zapalnych. Zaburzenie to może występować zarówno w szczęce, jak i w żuchwie. Częściej występuje w uzębieniu stałym, ale może również wystąpić [...]
