Zespół hipermobilności stawów - dolegliwości bólowe po wizycie u dentysty

Wyszukaj w serwisie

Dolegliwości bólowe po wizycie u stomatologa osób z zespołem hipermobilności stawów

Zespół hipermobilności stawów, w literaturze na­zywany również łagodnym zespołem hipermobil­ności stawów, pierwszy raz opisany przez Kirka, Ansela i Bywatersa (1), jest dziedziczonym genetycznie schorzeniem tkanki łącznej, które objawia się w narzą­dach ją zawierających. Charakterystyczne objawy ze­społu dotyczą narządu ruchu, są to: wiotkość torebek i więzadeł stabilizujących stawy, nadmierna ruchomość stawów predysponująca do występowania bólu stawów, uszkodzeń tkanek miękkich, niestabilności stawów (2). W celu rozpoznania zespołu hipermobilności stawów stosowana jest zmodyfikowana skala Beighton, która obejmuje pięć manewrów (tab. 1).

Każdy dodatni test oznacza jeden punkt, zaś uzyska­nie co najmniej czterech punktów jest podstawą do rozpoznania nadmiernej ruchomości stawów u dorosłych. Skala Beighton została wykorzystana w celu opracowa­nia najpowszechniej stosowanych w diagnostyce kryte­riów Beighton. Kryteria Beighton obejmują kryteria duże i małe (tab. 2).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.