Zmiany o charakterze zagęszczenia kości w obrębie twarzoczaszki – przegląd piśmiennictwa
Titile: Lesion of the condensing osteitis nature within the facial skeleton – a review of the literature
Streszczenie: Celem pracy było omówienie stanów patologicznych tkanki kostnej oraz okolicznych tkanek miękkich mogących na zdjęciach radiologicznych dawać podobne objawy zacienienia, ze szczególnym uwzględnieniem różnic w etiologii, charakterystyce i diagnostyce różnicowej, co ma przyczynić się do łatwiejszego przebiegu procesu diagnostyczno-leczniczego w gabinecie stomatologicznym.
Słowa kluczowe: zagęszczenie kości, twarzoczaszka
Summary: The aim of the paper has been to discuss the united pathological bone and the lesion of the surrounding soft tissue that may give similar symptom shading in radiographs, with particular emphasis on the differences in etiology, characteristics and differential diagnosis, which is expected to contribute to easier diagnostic and therapeutic process in a dental office.
Keywords: condensing osteitis, facial skeleton
Nieodłącznym elementem diagnostyki i leczenia pacjentów w gabinecie ambulatoryjnym lekarza stomatologa jest korzystanie z badań obrazowych, które warunkują właściwe rozpoznanie choroby, zastosowanie prawidłowego leczenia oraz kontrolę procesu gojenia. W przeważającej liczbie przypadków podstawowym rodzajem diagnostyki obrazowej są zdjęcia rentgenowskie. Pozwalają one rozpoznawać przede wszystkim choroby tkanek twardych, które osłabiają promienie rentgenowskie, dając objaw zacienienia na obrazie radiologicznym. O ile zmiany o charakterze przejaśnienia w większości przypadków nie powodują u lekarza stomatologa kłopotów z wyborem sposobu dalszego postępowania, o tyle zmiany mające charakter zacienienia często sprawiają wielu klinicystom liczne trudności. Zmiany o takim typie mogą być, co oczywiste, umiejscowione w tkance kostnej, ale także znajdować się poza nią w obrębie przyległych tkanek miękkich. Wynika to z nakładania się obrazu danej patologii na tkankę kostną będącą w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Co więcej, nawet jeśli zagęszczenia znajdują się w obrębie kośćca, wcale nie muszą zwiastować obecności stanu chorobowego, a jedynie inną anatomiczną formę kości (1, 2).
[...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!