Powikłania przy znieczuleniu miejscowym
SŁOWA KLUCZOWE: znieczulenie miejscowe, środki znieczulające, postępowanie, leczenie
TITLE: Complications of local anesthesia
STRESZCZENIE: Celem artykułu jest przedstawienie powikłań po środkach znieczulających oraz postępowania w przypadku następstw po znieczuleniu.
SUMMARY: The purpose of this article is to present the measures of anesthetic complications and to deal with the consequences after anesthesia.
KEY WORDS: local anaesthesia, anaesthetic agents, proceeding, treatment
Zabiegi dentystyczne są postrzegane przez pacjentów jako bolesne i mało przyjemne. Dlatego obecnie coraz więcej pacjentów zgłaszających się do stomatologa prosi o wykonanie zabiegu w sposób bezbolesny. Postępowanie takie dotyczy zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej, periodontologii, stomatologii dziecięcej, jak i stomatologii zachowawczej z endodoncją. Eliminacja bólu pozwala na przeprowadzenie leczenia w sposób bardziej komfortowy, sprawniejszy i wygodniejszy, a także umożliwia nawiązanie współpracy pomiędzy lekarzem a pacjentem. Następne wizyty są dla pacjenta mniej stresujące i przebiegają w przyjemniejszej atmosferze (1). Wielu pacjentów cierpiących na dentofobię nie zdecydowałoby się na leczenie bez możliwości wyeliminowania bólu.
Znieczulenie miejscowe, które stosowane jest w trakcie zabiegów stomatologicznych, ma na celu zniesienie odczucia bólu, temperatury, dotyku, obniżenie napięcia mięśni poprzecznie prążkowanych, a także zniesienie odruchów kontrolowanych przez układ wegetatywny. W przeciwieństwie do znieczulenia ogólnego znieczulenie miejscowe nie prowadzi do utraty świadomości. Większość zabiegów stomatologicznych w jamie ustnej można wykonać w znieczuleniu miejscowym. Wśród najczęściej stosowanych metod podawania środków [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!