Znieczulenie miejscowe w endodoncji
Duże znaczenie ma także ograniczenie liczby podawanych preparatów znieczulenia miejscowego. Zmniejsza to możliwość wystąpienia powikłań ogólnych, ogranicza czas podawania znieczulenia i nie przedłuża czasu gojenia. Ułatwia również pracę stomatologa i jest korzystne dla pacjenta (1, 2, 10).
W badaniach własnych autora najbardziej skutecznym środkiem znieczulenia miejscowego okazała się artykaina (10). Odnotowano również większą skuteczność środków z dodatkiem adrenaliny w stosunku do preparatów bez dodatku związku obkurczającego naczynia. Inni autorzy także potwierdzają większą skuteczność preparatów z dodatkiem środków obkurczających naczynia (1, 7, 11-19).

Artykaina, 2-metoksykarbonylo-4-metylo-2-(propyloamino)-3-tiofenopropionamid, jest szybko i silnie działającym środkiem znieczulenia miejscowego. Cechują go bardzo dobre przenikanie do kości i dyfuzja do nerwu. Stosowana jest w postaci łatwo rozpuszczalnego w wodzie chlorowodorku artykainy. Indukcja następuje już po 1-2 minutach od podania nasiękowego czy przewodowego. Działanie utrzymuje się do 4 godzin, a w połączeniu z adrenaliną – nawet do 7 godzin. Ma bardzo krótki okres utajenia i półtrwania. Artykaina jako jedyny środek w grupie znieczuleń o budowie amidowej zawiera w miejscu pierścienia benzenowego pierścień tiofenowy. Dzięki jego obecności artykaina ulega metabolizacji z udziałem enzymów krwi. Jest rozkładana pod wpływem esterazy osoczowej, a jej nieaktywny metabolit to kwas artykainowy. Metabolizm w osoczu krwi, a nie w wątrobie, jak w przypadku innych anestetyków amidowych, znacznie zmniejsza toksyczność i umożliwia zastosowanie artykainy w wyższym 4-proc. stężeniu. Skuteczność działania anestetyku [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!