Hipoglikemia w praktyce lekarza dentysty
Hipoglikemia to obniżony poziom stężenia glukozy w osoczu. Rozpoznajemy ją, gdy stężenie glukozy jest niższe niż 3,0 mmol/l, czyli 55 mg/dl. Pacjenci chorujący na cukrzycę, niezależnie od jej typu czy przyczyny, mogą w przebiegu swojej choroby doświadczyć hipoglikemii w wielu różnych sytuacjach, i to właśnie chorzy na cukrzycę stanowią największą grupę wśród pacjentów z hipoglikemią. Najczęściej niedocukrzenie pojawia się wtedy, gdy chory, który zażył insulinę lub tabletki na cukrzycę (np. pochodne sulfonylomocznika), nie zjadł posiłku czy też wykonywał intensywną pracę fizyczną. Przyczynami hipoglikemii mogą być także: zbyt duża dawka leku hipoglikemizującego, interakcje lekowe, głodzenie czy spożycie alkoholu, ale także stres, a jak wiadomo, stres nie jest obcy pacjentowi wybierającemu się do gabinetu dentysty. Co ważne – hipoglikemia to objaw występujący nie tylko u chorego na cukrzycę, ale także u pacjenta z nowotworem trzustki, niewydolnością wątroby, przysadki mózgowej, kory nadnerczy czy przy niektórych chorobach nerek.
Hipoglikemia w przeciwieństwie do hiperglikemii może nastąpić bardzo szybko i niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Znaczny spadek poziomu cukru we krwi (poniżej 20 mg%) może być nawet przyczyną śmierci – wstrząsu hipoglikemicznego. Mózg potrzebuje glukozy – blisko 150 g dziennie – a niestety nie ma możliwości magazynowania jej. Spadek dostawy cukru do mózgu powoduje znaczne zaburzenia w jego pracy, włącznie z obumieraniem komórek.
Objawy hipoglikemii
Objawy niedocukrzenia będą zależne od wartości glukozy, ale także od zmienności osobniczej. Wiele początkowych objawów może [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!