Hipoglikemia w praktyce lekarza dentysty - jak ją rozpoznać?
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Hipoglikemia w praktyce lekarza dentysty

Hipoglikemia to obniżony poziom stężenia glukozy w osoczu. Rozpoznajemy ją, gdy stężenie glukozy jest niższe niż 3,0 mmol/l, czyli 55 mg/dl. Pacjenci chorujący na cukrzycę, niezależnie od jej typu czy przy­czyny, mogą w przebiegu swojej choroby doświadczyć hipoglikemii w wielu różnych sytuacjach, i to właśnie chorzy na cukrzycę stanowią największą grupę wśród pacjentów z hipoglikemią. Najczęściej niedocukrzenie pojawia się wtedy, gdy chory, który zażył insulinę lub tabletki na cukrzycę (np. pochodne sulfonylomocznika), nie zjadł posiłku czy też wykonywał intensywną pracę fizyczną. Przyczynami hipoglikemii mogą być także: zbyt duża dawka leku hipoglikemizującego, interakcje leko­we, głodzenie czy spożycie alkoholu, ale także stres, a jak wiadomo, stres nie jest obcy pacjentowi wybierające­mu się do gabinetu dentysty. Co ważne – hipoglikemia to objaw występujący nie tylko u chorego na cukrzycę, ale także u pacjenta z nowotworem trzustki, niewydol­nością wątroby, przysadki mózgowej, kory nadnerczy czy przy niektórych chorobach nerek.

Hipoglikemia w przeciwieństwie do hiperglikemii może nastąpić bardzo szybko i niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Znaczny spadek po­ziomu cukru we krwi (poniżej 20 mg%) może być nawet przyczyną śmierci – wstrząsu hipoglikemicznego. Mózg potrzebuje glukozy – blisko 150 g dziennie – a niestety nie ma możliwości magazynowania jej. Spadek dostawy cukru do mózgu powoduje znaczne zaburzenia w jego pracy, włącznie z obumieraniem komórek.

Objawy hipoglikemii

Objawy niedocukrzenia będą zależne od wartości glu­kozy, ale także od zmienności osobniczej. Wiele począt­kowych objawów może towarzyszyć także wielu innym jednostkom chorobowym. Cukrzycy, świadomi swojej choroby i wyedukowani, najczęściej sami rozpozna­ją u siebie rozpoczynającą si...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.