Leczenie kanałowe drugich zębów trzonowych żuchwy o nietypowej anatomii. Doświadczenia własne
Title: Treatment of mandibular second molars with unusual anatomy. Own experience
Słowa kluczowe: leczenie kanałowe, anatomia kanałów korzeniowych, tomografia komputerowa wiązki stożkowej
Keywords: root canal treatment, root canal anatomy, come beam computed tomography
Streszczenie: Celem artykułu jest przedstawienie różnorodności anatomicznych drugich zębów trzonowych żuchwy oraz postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, które zostało wdrożone, oraz porównanie obserwacji dotyczących anatomii z dostępnym piśmiennictwem.
Summary: The aim of this case report was to present the anatomical varieties of mandibular seconds molars and the introduced diagnose and therapy and to compare own experiences with available literature.
Nieprawidłowa ocena anatomii leczonego przypadku, a co za tym idzie – błędny protokół terapeutyczny – może być jedną z przyczyn niepowodzenia w leczeniu kanałowym [1]. Drugie zęby trzonowe żuchwy są bardzo różnorodną grupą. Może występować układ od jednego do trzech korzeni, a w każdym korzeniu mogą wystąpić od jednego do czterech kanałów z różną możliwością połączeń [2]. Występowanie dwóch korzeni jest najczęstsze i notowane w ok. 90%. W przypadku zębów ze zlanymi korzeniami może występować wariant kanału „typu C”, który może występować w różnych konfiguracjach [2-6]. W dokładnej ocenie morfologii diagnozowanego zęba pomocnym narzędziem jest tomografia komputerowa wiązki stożkowej (CBCT – cone beam computed tomography) [4, 5]. W artykule został przedstawiony opis przypadków z dokładnym postępowaniem diagnostycznym oraz analizą obrazów tomograficznych i wdrożonego postępowania leczniczego.
Przypadek 1
Pacjentka J.M., lat 30, została skierowana do lekarza endodonty w celu wykonania [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!