PES i LEK/LDEK omawiane na spotkaniu Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Ministerstwa Zdrowia
Zwrócono uwagę, że Ministerstwo nie odniosło się do planowanego wzrostu minimalnych wynagrodzeń od lipca 2020 bez zapewnienia dodatkowego finansowania dla szpitalnictwa, co doprowadzi do rozsadzenia napiętych budżetów szpitali. MZ uznało, że nie jest w stanie zaproponować placówkom więcej niż obecnie proponuje NFZ. Przedstawiciele Prezydium NRL wskazali, że proponowane wydłużenie okresu sprawozdawczego może być elementem wspomagającym, jednak podstawowym powinno być ustanowienie odpowiednich przeliczników korygujących. Przy prośbie Prezydium NRL o stworzenie rekomendacji dla szpitali sposobu „odmrażania się” na przyjęcia planowe, MZ zapowiedziało, że odpowiednie dokumenty zostaną stworzone przez Głównego Inspektora Sanitarnego, nie potrafiąc odpowiedzieć, kiedy to nastąpi.
Prezydium zwróciło również uwagę na problemy związane z przyjmowaniem na OIT w szpitalach jednoimiennych pacjentów bez zakażeń COVID i niefinansowaniu takich świadczeń zgodnie z wyceną. Obecne zapisy uniemożliwiają w takich sytuacjach skorzystanie z należnej szpitalowi rekompensaty. MZ zapewniło, że przeanalizuje tę kwestię.
2. Prezydium NRL przedstawiło swoje obawy związane z organizacją egzaminów lekarskich w stanie epidemicznym i bezpośrednio po jego zakończeniu: PES i LEK/LDEK, a także organizacja kształcenia podyplomowego w najbliższym czasie, szczególnie w dziedzinach zabiegowych.
Ministerstwo Zdrowia zapewniło, że druga część Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego odbędzie się tylko w wersji pisemnej po przyjęciu nowelizacji tzw. ustawy „COVID-owej”. Ponadto w spec- ustawie „COVID-owej” znajdą się przepisy dotyczące możliwości zdawania PES na ostatnim roku specjalizacji, które będą także w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. MZ zapytane o uznawanie europejskich egzaminów w niektórych specjalizacjach stwierdziło, że specjalizacja zostanie zaliczona na podstawie wyłącznie tego egzaminu, jeśli nie zostanie wyznaczony termin egzaminu ustnego w terminie do 31 października oraz lekarz zgłosił się do zdawania części ustnej egzaminu europejskiego.
Jednocześnie MZ poinformowało, że w przypadku, gdyby lekarz przystępujący do PES nie będzie mógł przystąpić do egzaminu w pierwszym terminie z powodu efektów spowodowanych przez wystąpienie pandemii, kolejne podejście do egzaminu będzie dla zdającego bezpłatne. Będzie to wymagało powiadomienia CEM o wystąpieniu ww. sytuacji.
MZ zapewniło również, że z powodu pandemii nastąpi przesunięcie składania dokumentacji przez zdających LEK/LDEK z 15 lipca na 31 lipca 2020 r. W sprawie organizacji egzaminów w poszczególnych województwach MZ prowadzi obecnie rozmowy z wojewodami.
Zaliczanie stażu podyplomowego nadal pozostanie w gestii samorządu lekarskiego.
Przygotowywane są również zmiany w przepisach dotyczących realizacji programu specjalizacji zabiegowej, które umożliwią zaliczenie umiejętności praktycznych lekarza w trakcie specjalizacji przez kierownika specjalizacji, jeśli ten wykona minimum 50% wymaganych zabiegów.
Jednocześnie MZ zapewniło, że pochyli się nad sprawą rozwiązania problemu z organizacji kursów praktycznych (takich jak ultrasonografia czy laparoskopia) w specjalizacjach zabiegowych, odwołanych z powodu pandemii COVID-19.
3. Sformułowanie rekomendacji dotyczących powrotu do udzielania planowych świadczeń zdrowotnych oraz pracy sanatoriów i uzdrowisk, uwzględniających badania na SARS-COV-2 wśród personelu i pacjentów, z określeniem dodatkowego finansowania w/w badań.
Prezydium wskazało na bezzwłoczną potrzebę stworzenia rekomendacji dla szpitali i lecznictwa ambulatoryjnego sposobu realizacji przyjęć planowych. Podkreślono, że kierownicy podmiotów przyjmują swoje regulacje w tym zakresie, ale z uwagi na bezpieczeństwo zarówno pacjentów jak i lekarzy oraz pozostałych pracowników medycznych niezbędne są jednoznaczne wytyczne.