Polska mówi aaa... 2021 - zęby, ciało i pandemia (ŚDZJU)
Reklama

Polska mówi aaa… 2021 – zęby, ciało i pandemia

Polska mówi aaa… to kampania wspierająca obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, której celem jest propagowanie prawidłowej higieny oraz zachowanie zdrowia jamy ustnej.

Akcja Polska mówi aaa… była dotychczas wydarzeniem okolicznościowym, jednak w dobie pandemii będzie trwała cały rok! W ramach edukowania w zakresie zachowania zdrowia jamy ustnej oraz prawidłowej higieny na fanpage Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego będą pojawiały się webinaria, w których udział jest całkowicie bezpłatny! Informacje o wydarzeniach będziemy zamieszczać w naszym Kalendarzu Szkoleń – zachęcamy do jego śledzenia.

Kampania ma na celu uświadomienie społeczeństwu jak bardzo istotna jest codzienna higiena jamy ustnej oraz jej wpływu na cały organizm. Jak możemy przeczytać na stronie akcji:

To, czy trudniej lub łatwiej będziemy zmagać się z cukrzycą, chorobami serca czy nerek zależy również od kondycji zębów i całej jamy ustnej. Podczas pandemii koronawirusa powinniśmy o tym pamiętać szczególnie – przekonują lekarze dentyści w Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca).

Według Światowej Organizacji Zdrowia, koronawirus odcisnął piętno na globalnej opiece stomatologicznej. Aż 77 proc. krajów raportuje WHO częściowe lub całkowite zakłócenia w pracy gabinetów dentystycznych. Lokalne światło na problem rzucają dane z badania Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. W pierwszej fazie pandemii COVID-19 30,3 proc. gabinetów stomatologicznych przerwało pracę na 30-60 dni, a aż 19,4 proc. na dłużej niż 2 miesiące. Choć sytuacja poprawiała się z każdym tygodniem (pojawiły się wytyczne i więcej środków ochrony indywidualnej) i tak 75,5 proc. ankietowanych dentystów zauważyło spadek liczby przyjmowanych pacjentów, a 17,5 proc. przyznało, że liczba pacjentów spadła o połowę.

– Obecnie gabinety pracują normalnie, a produkty do higieny są na wyciągnięcie dłoni. Pandemia COVID-19 nie jest argumentem do odpuszczania lub przekładania wizyt w gabinecie stomatologicznym oraz nieregularnego szczotkowania, nitkowania zębów i płukania jamy ustnej. Efekty zaniedbań mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne, nie tylko w obszarze chorób jamy ustnej, ale całego organizmu – podkreśla prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

W ramach Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca) eksperci zwracają uwagę na ciągle mało popularny fakt – zdrowie zaczyna się w jamie ustnej… i kropka. Pacjenci, ale i nie wszyscy lekarze, nie zdają sobie sprawy z tego, że zapalenie przyzębia może spowodować stan zapalny w całym organizmie oraz wpływać na rozwój i przebieg chorób ogólnoustrojowych. Zaniedbania mogą prowadzić nawet do nowotworów. Kondycja jamy ustnej ma wpływ na rozwój i powikłania cukrzycy. Patogeny zapalenia przyzębia mogą powodować choroby naczyniowo-sercowe. Wreszcie, brak właściwej higieny może wywoływać stan zapalny centralnego układu nerwowego, co w konsekwencji może prowadzić do zaburzeń neurologicznych wieku starczego: demencji czy choroby Alzheimera.

– Jako praktycy obserwujemy wiele skutków przekładania lub odwlekania zaplanowanych wizyt, co jest przez pacjentów argumentowane obawą przed zakażeniem się koronawirusem w gabinecie. Dziś widzimy przede wszystkim groźne powikłania endodontyczne, usuwamy zęby, które można było uratować, w wielu przypadkach leczenie ortodontyczne trzeba rozpoczynać od nowa, żniwo zbiera próchnica, szczególnie u młodych ludzi. To są problemy do rozwiązania w gabinecie dentystycznym, ale dziś zbagatelizowane, w przyszłości będą wymagać leczenia specjalistycznego u kardiologa czy diabetologa – ostrzega prof. Dominiak.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami z branży. Przypominamy także, że zapis do newslettera zapewnia cotygodniowy dostęp do najnowszych informacji branżowych, które specjalnie dla Ciebie przygotujemy w atrakcyjnej, skorconej formie.

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie ortodontyczne wg filozofii MFS

Leczenie ortodontyczne wg filozofii MFS

750,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Pacjent stomatologiczny w wieku rozwojowym

Pacjent stomatologiczny w wieku rozwojowym

249,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.