Reakcja ludzkich komórek struktur jamy ustnej na różne materiały endodontyczne – badanie in vitro
Tak czy inaczej, wybór materiału do naprawy perforacji lub zamknięcia kanału korzeniowego po resekcji wierzchołka ma ogromne znaczenie, ponieważ jego biokompatybilność i zdolność uszczelniająca mają wpływać na odległe rokowanie [22]. Istotna jest zwłaszcza biokompatybilność materiałów endodontycznych, gdyż podczas aplikacji materiały/cementy mogą wejść w bezpośredni kontakt z otaczającą kością lub przyzębiem na dłuższy czas. Wyspecjalizowane fibroblasty ozębnej są odpowiedzialne za tworzenie i utrzymanie w dobrym stanie włókien więzadła ozębnej, jak również za naprawę, remodeling i regenerację przylegającej kości zębodołu i cementu [23]. Komórki ozębnej są odpowiedzialne za normalne utrzymanie i regenerację więzadła ozębnej [24]. Oprócz fibroblastów ozębnej ważną rolę w naprawie i regeneracji tkanek okołowierzchołkowych odgrywają prawdopodobnie komórki otaczającej kości zębodołu [25].
Komórki ozębnej zwykle gromadzą się wokół materiałów wypełniających wierzchołek lub perforację [26]. Osteoblasty i komórki ozębnej to główne komórki odpowiedzialne za gojenie się kości po zabiegach chirurgicznych w okolicy okołowierzchołkowej [27].
Celem badania było porównanie interakcji biologicznej in vitro ludzkich osteoblastów i komórek ludzkiej ozębnej z różnymi materiałami stosowanymi do wypełnień endodontycznych, jak: mineralny agregat trójtlenkowy (MTA), Biodentine, amalgamat i kompozyt, w okresie 20 dni. Amalgamat i kompozyt ujęto w projekcie badania, by przeanalizować ich biologiczne działanie na komórki w bezpośredniej bliskości i ocenić ich wpływ na proliferację komórek in vitro.
Hipoteza zerowa głosiła, że Biodentine wykaże biokompatybilność z komórkami ozębnej i osteoblastami, porównywalną z ProRoot MTA, podczas gdy amalgamat i żywica kompozytowa będą mieć na nie negatywny [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!