Zaburzenia świadomości, śpiączka
Czym jest świadomość?
Dla laika terminy „świadomość” czy „przytomność” są zasadniczo tożsame. Wykształcony medyk powinien te definicję znać ściślej – „świadomość” jest pojęciem bardziej zasadniczym i nadrzędnym, „przytomność” zaś można ujmować jako zewnętrzny wykładnik świadomości. We współczesnej psychologii „świadomość” to zespół procesów odbioru informacji i sterowania zachowaniem człowieka. Człowiek z zachowana świadomością zdaje sobie sprawę z własnego postępowania i własnych przeżyć. Niektórzy badacze upraszczają pojecie, definiując „świadomość” jako stan, w którym człowiek jest zdolny do percepcji, jednakże można śmiało odwołać się do jeszcze prostszej teorii: „świadomość” to stopień kontaktu z otoczeniem.
W pełni świadomy pacjent ma ze światem zewnętrznym całkowity kontakt, w miarę narastania zaburzeń kontakt ten staje się coraz bardziej utrudniony. W przypadku najgłębszych zaburzeń kontakt ogranicza się do prostych odruchów, wymiany gazowej, wymiany ciepła. Obecnie uważa się, ze za utrzymanie świadomości najistotniejszym elementem odpowiedzialnym jest twór siatkowaty w mózgu.
Przeczytaj wszystkie artykuły z wybranej kategorii TUTAJ
Rodzaje zaburzeń świadomości
Zaburzenia jakościowe
Pomiędzy stanem pełnej świadomości a stanem całkowitej jej utraty występują stany pośrednie. Najprostszym zaburzeniem u pacjenta może być splątanie – stan, w którym pacjent wydaje się w pełni obudzony, aczkolwiek jego działanie, myślenie, mowa są chaotyczne i zazwyczaj odpowiedzi na pytania czy zachowanie nie są adekwatne do zadanego pytania czy [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!