Zastosowanie noża elektrochirurgicznego Bechtold Eltrondo zabiegu odsłonięcia zatrzymanego górnego siekacza przyśrodkowego
Badaniem zewnątrzustnym nie stwierdzono odchyleń od stanu prawidłowego. W badaniu wewnątrzustnym widoczny był brak zęba 11, a pod błoną śluzową w okolicy sklepienia przedsionka palpacyjnie wyczuwalna była korona zęba (fot. 1).
Na dostarczonym przez pacjenta rtg. pantomograficznym widoczny był zatrzymany ząb 11 bez współistniejących przyczyn fizycznych jego zatrzymania. Na podstawie badania klinicznego i analizy rentgenogramów postawiono wstępne rozpoznanie: retentio dentis totalis 11.
Przedstawiono pacjentowi i opiekunowi wstępne rozpoznanie i plan leczenia chirurgicznego z uwzględnieniem możliwych powikłań i opcji alternatywnych, takich jak: metoda klasyczna, nóż elektrochirurgiczny czy zastosowanie lasera CO2. W rozmowie z pacjentem i opiekunem ustalono, że zabieg zostanie przeprowadzony przy pomocy noża elektrochirurgicznego Bechtold Eltron w znieczuleniu miejscowym, z jednoczasowym umieszczeniem na zębie zamka ortodontycznego. Po uzyskaniu pisemnej zgody opiekuna wyznaczono termin zabiegu.
W dniu zabiegu w znieczuleniu nasiękowym 2-proc. Lignocainą (1 amp.) wykonano zabieg odsłonięcia zęba 11 przy użyciu noża elektrochirurgicznego Bechtold Eltron z końcówką 219-0 (fot. 2). Zastosowanie noża elektrochirurgicznego umożliwiło całkowitą rezygnację z zaopatrzenia rany szwami, a bardzo dobra hemostaza (fot. 3) umożliwiła jednoczasowe umieszczenie przez ortodontę zamka ortodontycznego wraz z ligaturą na odsłoniętym zębie 11. Przebieg śródoperacyjny i pooperacyjny był bez powikłań.
W pierwszej dobie po zabiegu pacjent zgłosił się na badanie kontrolne, podczas którego stwierdzono niewielki obrzęk tkanek okolicy zabiegu i rozpoczęte gojenie poprzez ziarninowanie (fot. 4). Pacjent podawał dolegliwości bólowe o niewielkim nasileniu, bez współistniejącego pociągania [...]
