Zaopatrywanie perforacji preparatem MTA – opisy trzech przypadków
Diagnoza i planowanie leczenia
Na podstawie badania stwierdzono ząb 26 wymagający ponownego leczenia kanałowego i z dużym prawdopodobieństwem zaopatrzenia perforacji dna komory. Ewentualna perforacja była „stara” i zlokalizowana w okolicy grzbietu wyrostka, ale bez kieszeni patologicznych. Zaplanowano ponowne leczenie kanałowe zęba 26 z zaopatrzeniem perforacji preparatem MTA.
Leczenie
W osłonie koferdamu (ryc. 25) wykonano trepanację zęba 26. W komorze stwierdzono nieodsłonięte ujścia kanałów policzkowych, uszczelniacz Endomethason w perforacji oraz resztki miazgi w kanale podniebiennym (ryc. 26). Wykonano korektę pierwotnego dostępu do komory w celu odsłonięcia ujść kanałów policzkowych. Usunięto uszczelniacz z perforacji (ryc. 27). Następnie opracowano ujścia kanałów oraz usunięto ziarninę z perforacji (ryc. 28). Przy pomocy narzędzi ręcznych (K file – VDW) i maszynowych Endostar Five (Poldent) rozpoczęto poszerzanie kanałów korzeniowych. Na czas oczyszczania kanałów perforację zabezpieczono kuleczką z waty (ryc. 29). Odnaleziono również czwarty kanał (MB2) (ryc. 30).
Pod koniec wizyty w kanałach i komorze umieszczono preparat na bazie wodorotlenku wapnia (Calasept), a otwór trepanacyjny zamknięto adhezyjnie kompozytem.
W trakcie drugiej wizyty (po tygodniu) ostatecznie opracowano narzędziami maszynowymi Endostar Five (Poldent) wszystkie cztery kanały i przygotowano do wypełnienia (ryc. 31).
Kanały wypełniono gutaperką z uszczelniaczem AH+ metodą kondensacji pionowej na ciepło przy użyciu urządzenia Super Endo (B&L Biotech). Na czas wypełniania kanałów perforację zabezpieczono kuleczką z waty [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!