Zębiak złożony – opis przypadku - dentalmaster.pl

Zębiak złożony – opis przypadku

TITLE: Complex odontoma – a case report
STRESZCZENIE: Celem pracy jest przedstawienie przypadku zębiaka złożonego stwierdzonego u pacjenta leczonego ortodontycznie.
SŁOWA KLUCZOWE: zębiak, ortodoncja
SUMMARY: The aim of the paper is to present a case of the complex odontoma found in an orthodontically-treated patient.
KEYWORDS: odontoma, orthodontics

Zębiaki są najczęściej występującymi nowotworami łagodnymi pochodzenia zębowego. Obecnie uważa się je za zmiany hamartomatyczne utworzone przez przerost lub przejściowe zaburzenia w rozwoju tkanki zębowej (1, 2). Zębiaki najczęściej rozpoznawane są z użyciem rutynowych zdjęć rentgenowskich, ze względu na brak objawów klinicznych (3). Ocena histopatologiczna potwierdza diagnozę, szczególnie w przypadkach zębiaków złożonych, które mogą być mylone z kostniakami lub innymi wysoko uwapnionymi zmianami kostnymi (3-5).

Zębiaki są zazwyczaj tworami niewielkich rozmiarów (3, 4, 7). Wiek pacjenta w chwili rozpoznania to zwykle druga dekada życia, bez predylekcji do płci. Lokalizacja zmiany to częściej tylny obszar żuchwy (8).

Sprawdź inne artykuły z kategorii ORTODONCJA.

Na podstawie cech radiologicznych i mikroskopowych zębiaki zostały podzielone na typ złożony (complex-type odontoma, OC, odontoma complexum), który jest zbudowany z zębiny, ze szkliwa i z cementu w niewłaściwych proporcjach, i typ zestawny (compound-type odontoma, OCp, odontoma compositum), który jest zbudowany z dużej liczby małych tworów, czyli odontoidów przypominają...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.