Artrogrypoza z ograniczeniem ruchomości stawu skroniowo-żuchwowego– opis przypadku 12-letniego chłopca
STRESZCZENIE: W pracy przedstawiono opis przypadku chirurgicznego usunięcia zęba u 12-letniego chłopca z ograniczeniem ruchomości w stawie skroniowo-żuchwowym w przebiegu artrogrypozy.
SŁOWA KLUCZOWE: artrogrypoza, usunięcie zęba
TITLE: Arthrogryposis with temporomandibular joint hypomobility – a case report of a 12-year-old boy
SUMMARY: The article describes a case of surgical tooth extraction in a 12-year-old boy with temporomandibular joint hypomobility in the course of arthrogryposis.
KEYWORDS: arthrogryposis, tooth extraction
Artrogrypoza, po raz pierwszy opisana przez Otto w 1841 roku, to grupa objawów, której istotą są wielostawowe przykurcze (fot. 1), wynikające z zaburzeń w obrębie tkanki łącznej. Etiologia choroby jest nieznana, w większości przypadków artrogrypoza nie jest wywołana czynnikami genetycznymi (1). Jej częstość występowania to 1:3000 urodzonych noworodków (2). Z piśmiennictwa wynika, że staw skroniowo-żuchwowy jest zajęty przez stany chorobowe u 25% pacjentów z tym schorzeniem (3). Objęcie tej struktury anatomicznej manifestuje się: hipoplazją żuchwy (fot. 2), ograniczonym rozwieraniem szczęk, gotyckim podniebieniem oraz osłabieniem siły mięśni narządu żucia (4). U tych pacjentów ograniczenie rozwierania szczęk prowadzi do zaburzeń mowy, żucia oraz trudności z utrzymaniem higieny jamy ustnej (fot. 3), co zwiększa ryzyko występowania próchnicy.
Celem pracy było przedstawienie przypadku 12-letniego chłopca chorego na artrogrypozę z zaawansowaną próchnicą zęba trzonowego.
Opis przypadku
[...]